No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Knižnica otvorila svoje brány verejnosti, odovzdali aj vynovenú 13. komnatu

Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote po dvoch rokoch opäť otvorila svoje brány širokej verejnosti. A to v rámci Dňa otvorených dverí. Slávnostne prestrihli aj pásku a odovzdali deťom do užívania vynovenú Trinástu komnatu, ktorú finančne podporilo občianske združenie Naša Sobota.„Toto je výnimočný deň, pretože nie je každý rok, ale zhruba každé dva roky. Je to podujatie zabalené do obalu, v ktorom sa ukrývajú ďalšie podujatia. Nie je to práve ten názov Deň otvorených dverí, ale skôr je to podujatie na sprístupnenie celej knižnice širokej verejnosti. Pripravili sme si pre každého niečo. Rôzne stretnutia so spisovateľmi, výstavu ilustrátora, vystúpenie folklórneho i divadelného súboru a rozlúčime sa besedou s novinárom Patrikom Hermanom,“ priblížila pre Rimava.sk program riaditeľka knižnice Eva Novotná.

Dopoludnie sa však nieslo aj v slávnostnom šate, odovzdali vynovenú Trinástu komnatu. Ako ďalej riaditeľka uviedla, ide o časť knižnice, ktorá je výlučne venovaná deťom. „Dostala názov podľa jednej z rozprávok Pavla Dobšinského. Je potešujúce, že vydržala 24 rokov, ale bola poňatá ako zámoček. Ale súčasné deti skoro vôbec zámky nepoznajú, ale poznajú moderné prostredie, tak preto sme tento priestor zmodernizovali,“ ozrejmila.

Odovzdávania sa zúčastnil aj člen OZ Naša Sobota Michal Demeter. Podľa jeho slov sa deti budú mať kde zastaviť, pozrieť si a chytiť do rúk knihu. „Potom si vytvoria aj návyky čítať knihy, pretože dnešné deti už viacej inklinujú k elektronickým zariadeniam a keď majú možnosť vidieť knihy, tak je to stále pre nich prospešnejšie ako sedieť za počítačom,“ poznamenal a dodal, že OZ Naša Sobota teší, že mohlo podporiť tento projekt, za ktorý hlasovali návštevníci tohtoročného podujatia Hurá prázdniny.

Program Dňa otvorených dverí v knižnici pokračuje aj popoludní až do neskorého večera. Tak hor sa za zaujímavým poznávaním. Dozviete sa možno aj, že knižnice boli kedysi prejavom bohatstva a knihy boli tak drahé, že mali väčšiu cenu ako mali ľudia tej doby, teda ako otroci, nevoľníci či poddaní. „Neskôr sa knižnice viac a viac otvárali svetu. A našou ambíciou je otvoriť knižnicu viac verejnosti, ako keby sme jej múry na čas „zbúrali“, aby ľudia mohli navštíviť knižnicu,“ zakončila riaditeľka Novotná.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross