No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Koronakríza ovplyvnila aj predaj obľúbenej pochúťky, poklesol o 30 percent a začiatkom roka sa vôbec nevyrábala

MURÁŇ – Zhruba o 30 percent klesol vlani predaj muránskych buchiet, ktoré samospráva obce Muráň pečie a predáva vo vlastnej prevádzke v centre dediny. Informoval o tom starosta Roman Goldschmidt, podľa ktorého navyše počas zhruba prvých dvoch mesiacov tohto roka buchty vôbec nepripravovali.

„Teraz sme ich znova začali piecť, ale len v obmedzenom množstve, keďže je zákaz vychádzania a platilo obmedzenie pohybu medzi okresmi. Čísla predajov tak boli doslova smiešne. Pečieme však ďalej a veríme, že sa postupom času opäť dostaneme do normálnych čísiel,“ povedal Goldschmidt.

Podľa jeho slov veľkú časť buchiet kupujú práve turisti či motoristi prechádzajúci Muráňom, takže zlepšenie predajov sa zrejme prejaví až po výraznejšom obnovení mobility.

Článok pokračuje pod reklamouMuránske buchty sú tradičnou špecialitou, ktorú v dedine vyrábali oficiálne na predaj zhruba päť desaťročí. Piekli ich, ešte pod krídlami socialistického podniku Reštaurácie a jedálne (RaJ), v budove niekdajšieho hostinca priamo v centre obce.

Tradícia nezanikla ani po roku 1989, buchtám sa však stal osudným rok 2014. „Súkromník“, ktorý vlastnil budovu, sa rozhodol pečenie buchiet ukončiť a do uvoľnených priestorov umiestnil hracie automaty. Muráň tak bol vyše troch rokov bez svojej regionálnej špeciality.

Samospráva sa napokon rozhodla sama otvoriť prevádzku na ich pečenie. Stalo sa tak v auguste 2017. Obecné zastupiteľstvo na tento účel schválilo úver 80 000 eur, z čoho podľa starostu šla polovica na kúpu nehnuteľnosti a druhá na zariadenie i vybavenie výrobne a predajne buchiet.

Najprv zamestnávali dve pracovníčky, neskôr ich počet stúpol na päť žien vo výrobe a jednu predavačku. Hoci teda samospráva vytvorila šesť pracovných miest a na obnovu pečenia buchiet mali podľa Goldschidta prisľúbenú pomoc cez Akčný plán rozvoja okresu Revúca 23 000 eur, peniaze napokon nedostali.

Rimava.sk začína s častejším informovaním z regiónu Revúcej a okolia. Ak máte záujem o spravodajstvo a zaujímavosti z tejto oblasti, môžete nás sledovať na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Ak máte záujem o reklamu, navštívte túto sekciu na našej stránke.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross