No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kraj ocenil sedem učiteľov a učiteliek z Rimavskej Soboty

16. septembra 2020 |  | 

Učitelia stredných škôl a gymnázií, majstri odborných predmetov i vychovávatelia v školských internátoch si z rúk vicežupana Ondreja Luntera prevzali poďakovanie za ich dlhoročnú prácu a prínos v oblasti vzdelávania.

„Oceňovanie pedagogických zamestnancov pri príležitosti ich odchodu do dôchodku sa konalo po druhý raz, tento rok si ocenenie vyslúžilo spolu 52 ľudí,“ informuje BBSK. Medzi ocenenými pedagógmi a pedagogičkami mali svoje miesto aj učitelia a učiteľky z Rimavskej Soboty. Vicežupan sa poďakoval Ľudmile Berackovej a Ildikó Csernokovej z Gymnázia Ivana Kraska – Ivan Krasko Gimnázium. Svoje zastúpenie mala taktiež Stredná odborná škola technická a agropotravinárska, ocenenie si prevzali Mária Kubišová, Mária Habodász, Agnesa Daňková, Ladislav Tóth a Pavel Hudec.

Článok pokračuje pod reklamou



„Napriek tomu, že povolanie pedagóga je jedno z mentálne najnáročnejších a zároveň má bezprostredný dosah na hodnotové nastavenie ľudí, ktorí o pár rokov budú formovať túto spoločnosť, je v dnešnej dobe jedno z najviac nedocenených, čo sa s ľútosťou odráža aj na finančnom ohodnotení,“ uviedol v príhovore vicežupan Ondrej Lunter.

Ľudmila Beracková učila na gymnáziu vyše 30 rokov

Ľudmila Beracková odrobila v regionálnom školstve 40 rokov. Študovala ruský a anglický jazyk na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, prvé skúsenosti naberala ako začínajúca učiteľka najskôr v Zlatých Moravciach, následne sa s rodinou presťahovala do Rimavskej Soboty. Päť rokov učila ruský jazyk na Strednom odbornom učilišti poľnohospodárskom. Školský rok 1990/1991 už odučila na terajšom Gymnáziu Ivana Kraska. Jeho súčasťou bola až po zaslúžený odchod do dôchodku.

„Aj keď ruský jazyk bol vždy jej srdcovou záležitosťou, po revolúcií bola preferovaná angličtina, ale na našej škole sa vrátila k milovanej ruštine po desiatich rokoch. Okrem pracovných povinností pracovala v gymnáziu dlhé roky aj ako lektorka anglického jazyka vo večerných jazykových kurzoch,“ povedala riaditeľka gymnázia Miriam Szántóová.

Podľa riaditeľky Szántóovej nebola Ľudmila Beracková nikdy zástankyňou bezduchého memorovania. „Žiakov viedla zaujímavými metódami k vyjadrovaniu vlastných názorov, k diskusii a k rozvoju kritického myslenia. Na odľahčenie hodiny okrem povinného výkladu vždy pridala niečo navyše, so žiakmi prebrala i množstvo iných najrôznejších tém od počasia až po najčerstvejšie správy z Bieleho domu. Mala nielen všeobecný prehľad, ale aj potrebný nadhľad,“ tvrdí riaditeľka rimavskosobotského gymnázia, podľa ktorej mala Beracková so svojimi žiakmi štandardné vzťahy, veľa sa s nimi rozprávala, pokúšala sa nazerať na veci z ich pohľadu, vytušila ich psychické rozpoloženie, videla problémy, ktoré ich trápili a snažila sa podať pomocnú ruku, poradiť a pohladiť.

„V tomto školskom roku zastupuje na čiastočnom úväzku kolegyňu na rodičovskej dovolenke,“ dodala riaditeľka Szántóová.

Ildikó Csernoková svoju prácu považuje za celoživotné poslanie

Ildikó Csernoková odrobila v regionálnom školstve 42 rokov. Po ukončení štúdia na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave nastúpila na Strednú odbornú školu. Neskôr začala vyučovať na Gymnáziu Ivana Kraska matematiku a chémiu spolu so svojím manželom. Žiakov mala v triedach s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským, v triedach štvorročného aj osemročného gymnázia.

„Jej pedagogická aprobácia a povahové vlastnosti ju od začiatku viedli k aktívnej práci s mladými ľuďmi. S nadšením odovzdávala svoje vedomosti a skúsenosti žiakom na vyučovacích hodinách, ale i v rámci matematických a chemických olympiád a iných súťaží,“ uviedla riaditeľka gymnázia Ivana Kraska Miriam Szántóová.

„Patrí k tým, ktorí svoju profesiu považovali nielen za zamestnanie, ale aj za životné poslanie. Pracovala úspešne ako triedna učiteľka žiakov v triedach s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským, bola im takpovediac druhou mamou. Nikdy sa na jej hodinách nemuseli báť spraviť chybu, či povedať vlastný názor,“ hovorí ďalej Szántóová o pedagogičke Csernokovej.

K povolaniu učiteľky sa priklonili aj jej dve dcéry, jedna z nich taktiež učí na Gymnáziu Ivana Kraska.

Informácie o ďalších ocenených učiteľoch vám prinesieme v nasledujúcom článku.

SOŠTaAP: Kraj ocenil päť učiteľov a učiteliek, vzdelávaniu žiakov sa venovali takmer celý život

Zdroj: Rimava.sk, Foto: Gymnázium I. Kraska, BBSK


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross