No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kraj rozšíril spoluprácu so zamestnávateľmi. Stredoškolákov aj v našich regiónoch pripravuje pre prax

Zdroj foto: BBSK

Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) včera (25. mája) schválilo akčný plán pre vzdelávanie na nasledujúci rok. V ňom sa župa zaviazala napríklad podporovať zavádzanie inovovaných, nových a experimentálne overovaných odborov, zlepšovať uplatnenie absolventov na trhu práce či materiálovo-technické vybavenie škôl.

"Krajskí poslanci na výjazdovom rokovaní vo zvolenskej knižnici prijali Akčný plán rozvoja školstva BBSK. Ten každoročne stanovuje konkrétne aktivity, ciele a priority, ktoré budú realizované priebežne, počas príslušného roka. Je to otvorený materiál, ktorý je možné doplniť tak, aby flexibilne reagoval na požiadavky a potreby rozvoja regiónov," informovala Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Článok pokračuje pod reklamou


Aktuálne tiež beží výzva a dotazníkový prieskum, v ktorom sa župa pýta zamestnávateľov čo im v kraji chýba, čo potrebujú a ako vedia pomôcť s formovaním školstva tak, aby deti bez problémov našli adekvátne uplatnenie na trhu práce.

„VÚC ako zriaďovateľ stredných škôl zohráva dôležitú úlohu a veľmi dobre sa počúva, že medzi prioritami BBSK je reforma vzdelávania. Verím, že spoločným úsilím dosiahneme ďalšie úspechy; svoje ovocie prináša už dnes duálne vzdelávanie, aj keď nie je všeliekom. Spolupráca s BBSK je dlhodobá a tradičná a v poslednom období intenzívnejšia,“ povedal Igor Patráš, člen Rady zamestnávateľov pre odborné vzdelávanie a prípravu a podpredseda Výboru pre vzdelávanie Republikovej únie zamestnávateľov.

Milióny na modernizáciu

Lunter spomenul aj veľké projekty rekonštrukcií v celkovej sume takmer 32 miliónov eur, ktoré sa už dnes uskutočňujú v siedmich školách.

Prostriedky sa kraju podarilo získať z programu IROP, práce by mali byť ukončené do konca tohto roka. Konkrétne ide o SOŠ služieb a lesníctva Banská Štiavnica, Strednú odbornú školu hotelových služieb a dopravy v Lučenci, SOŠ Pod Bánošom Banská Bystrica, Strednú odbornú školu technickú a agropotravinársku Rimavská Sobota, Spojenú školu Detva, Spojenú školu Školská 7, Banská Bystrica a Strednú priemyselnú školu Jozefa Murgaša Banská Bystrica.

Článok pokračuje pod reklamou


„Z Fondu spravodlivej transformácie pripravujeme ďalších päť projektov modernizácií škôl za približne 16 miliónov eur. Výzva by mala byť vypísaná v najbližších dňoch a radi by sme sa uchádzali o prostriedky pre SPŠ dopravnú, SOŠ drevársku a Strednú zdravotnícku školu, všetky vo Zvolene. Tiež pre SOŠ Žarnovica a Strednú odbornú školu-Szakközépiskola v Tornali,“ doplnila Zuzana Lafférsová, riaditeľka odboru školstva Úradu BBSK.

„Spolu so schválením akčného plánu je tu priestor aj pre krátky odpočet. Vďaka regionálnym centrám kariéry a spolupráci so školami a firmami sme ďalej rozširovali programy duálneho vzdelávania, kde nám pribudlo ďalších 33 nových zamestnávateľov spolupracujúcich so 14 školami. V duálnom vzdelávaní tak dnes máme zapojených 493 študentov a študentiek, čo bol pri spustení tohto projektu náš cieľ,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross