No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Krajskí poslanci odklepli asfaltovanie, návrh „našich“ neprešiel

perex-bbskKrajskí poslanci majú za sebou ďalšie zo svojich pracovných stretnutí. Opäť sa venovali asfaltovaniu ciest v kraji. Touto témou sa už zaoberali na uplynulom zasadnutí, nakoniec ho stiahli z rokovania. Dnes, 25. apríla, na stole mali doplnený návrh na zmenu rozpočtu bežných výdavkov, v rámci ktorého prerokovali zmenu financovania asfaltovania niektorých úsekov v kraji. Tento návrh krajskí poslanci odsúhlasili. Na „pretrase“ boli aj úseky v rámci Rimavskosobotského okresu. Ďalší návrh poslancov za obvod Rimavská Sobota (František Auxt, Peter Juhász, Ladislav Rigó a Jozef Šimko) však neprešiel.

Poslanci v ňom žiadali Banskobystrický samosprávny kraj o vyčlenenie finančných prostriedkov z rezervy BBSK na opravu ciest druhej a tretej triedy v Rimavskosobotskom okrese, v celkovej dĺžke viac ako 40 kilometrov. Ako odznelo na rokovaní išlo by o úseky Hrachovo po okres Poltár, Pavlovce - Belín, Štrkovec – Neporadza, Jesenské – Gemerský Jablonec, Bátka – Rimavská Seč, Rimavská Sobota – Teplý Vrch, Okružná križovatka Rimavská Sobota, Ulica Malohontská.

Počas rozpravy k tomuto bodu vystúpil aj predseda BBSK Marian Kotleba, podľa ktorého sa finančné prostriedky na opravy ciest budú rozdeľovať iba v prípade, ak s daným návrhom budú súhlasiť všetci poslanci z dotknutého okresu.
„Takýto návrh viem aj ja predložiť, ale predsa sme mali nejakú dohodu, že tých 2,7 milióna eur rozdelíme tak, ako sme to už navrhli,“ uviedol poslanec za obvod Žiar nad Hronom, Ladislav Kukolík. Podľa jeho slov, ako bude známy záverečný účet, ktorý, ako poznamenal poslanec, predpokladá pozitívne hospodárenie, z toho vyčlenia a znovu prerozdelia finančné prostriedky na opravu ciest.

Ako ďalej avizoval poslanec za obvod Krupina, Štefan Matejkin, cesty sú rozbité v celom Banskobystrickom kraji. Podľa Matejkina v predloženom návrhu má okres Rimavská Sobota dostať po novom na opravu ciest viac ako 520 tisíc eur (* čiastka bola od posledného rokovania zvýšená z približne 460 tis, eur a rozrástol sa aj pôvodný zoznam úsekov, pozn red.). „Rimavská Sobota – Muráň 160 tisíc, Polom spojka 288 tisíc a Rimavská Sobota, ulice Školská, Malohontská 80 tisíc eur,“ priblížil poslanec.

Počas rokovania vystúpila aj starostka obce Teplý Vrch, Jana Janšová, podľa ktorej cesta do Rimavskej Soboty je ako tankodrom. „A o tom opotrebení áut, nakoľko autobusové spoje sú obmedzené, už ani nehovorím,“ povedala Janšová, ktorá vyzvala prítomných krajských poslancov, aby prehodnotili stav aj tohto úseku cesty. Podľa jej slov, ak chcú rozvíjať v okolí Teplého Vrchu turizmus, mať v dobrom stave cesty je nevyhnutné.

Na zasadnutí bolo prítomných viacero zástupcov samospráv z regiónu. Okrem Janšovej vystúpil však už len starosta Pavloviec v okrese Rimavská Sobota, Vojtech Menyhárt. Starosta apeloval na nevyhovujúci stav ciest v obci ako aj v smere na Sútor a Belín. „Tie cesty sú naozaj v takom stave, že autobusy tam za chvíľu nebudú jazdiť,“ uviedol Menyhárt a dodal, že už dlhé roky bojujú o opravu cesty a doteraz sa nič neurobilo.

  • posledná aktualizácia o 19.30 hod.
    V texte bola doplnená čiastka pôvodného návrhu zo začiatku mesiaca, ktorá bola od posledného rokovania zvýšená a rozrástol sa aj pôvodný zoznam úsekov.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross