No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ktorý z finalistov súťaže Európsky strom roka bude víťazom môžete sledovať naživo

Do vyhlásenia výsledkov jubilejného 10. ročníka prestížnej ankety Európsky strom roka ostáva už len pár hodín. Kto sa zo 16 finalistov, medzi ktorými bola aj Oskoruša domáca z Uzovskej Panice, môžete sledovať naživo, a to online prostredníctvom Youtube kanála. Odkaz na vyhodnotenie nájdete na tejto stránke.

Do 10. ročníka ankety Európsky strom roka sa prebojovali 16 finalisti – stromy – z rôznych krajín sveta. Medzi nimi bola aj Oskoruša z Uzovskej Panice, ktorá sa stala víťazom celoslovenskej súťaže Strom roka, ktorú organizuje Nadácia Ekopolis. Tento titul Oskoruša získala spomedzi 12 nominovaných stromov.Rozhoduje príbeh a spojenie s ľuďmi

Súťaž Európsky strom roka vznikla v roku 2011 v nadväznosti na obľúbenú anketu Strom roka, ktorú na Slovensku už osemnásť rokov organizuje Nadácia Ekopolis spolu s partnermi. Súťaž má poukázať na zaujímavé, staré stromy ako na dôležité prírodné a kultúrne bohatstvo a dedičstvo, ktoré by sme mali chrániť. Nerozhoduje totiž krása, veľkosť ani vek stromu, ale jeho príbeh a spojenie s ľuďmi. A toto určite spĺňa aj Oskoruša z Uzovskej Panice.

Približne 250-ročná Oskoruša je najstarším a najmohutnejším známym ovocným stromom v regióne Rimavskej Soboty

Víťazný strom má v súčasnosti približne 14 metrov, obvod kmeňa takmer tri metre a nachádza sa neďaleko bývalých prosperujúcich ovocných sadov, o ktoré sa už roky nikto nestará. Strom bol prihlásený do ankety Nadácie Ekopolis aj z iniciatívy našej redakcie, ako aj miestnych odborníkov, záhradkárov, ktorí sa snažia zachovať a rozširovať pôvodný genofond stromov v regióne Rimavskej Soboty.

„Je to veľmi zaujímavý ovocný strom, ktorý stojí za povšimnutie, aby o ňom vedeli aj mladšie generácie,” priblížil Ján Vigoda z OZ Zogor – Združenia na ochranu geneticky ohrozených rastlín, pod ktorého hlavičkou bol strom do ankety prihlásený. Ako pre Rimava.sk Vigoda uviedol, tieto stromy sú svedkami života viacerých generácií a v okrese Rimavská Sobota ich doposiaľ zmapoval približne päťdesiat. Strom podľa jeho slov ešte stále rodí veľké ružovo žlté plody hruškovitého tvaru. Pre jeho mohutnosť a dlhovekosť ho používali ako hraničný strom medzi chotármi a neskôr aj ako signalizátor dobrej polohy pre výsadbu ovocia. „Osamotený strom je už len spomienkou na bývalé prosperujúce obdobie ovocinárstva v regióne Rimavskej Soboty a je výzvou pre ďalšie generácie, aby existujúce stromy zachránili a objavili ďalšie, na ktoré sa už takmer zabudlo,“ dodal projektový manažér z Nadácie Ekopolis Milan Hronec.

To ako sa mu darilo v európskej súťaži sa dozvieme už čoskoro, a to na tejto stránke.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross