No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Dan Bárta a Illustratosphere vyrážajú na turné. Na Slovensku vystúpia iba v troch mestách + SÚŤAŽ

28. marca 2023 | |  | 
Dan Bárta & Illustratosphere. Foto: Lucie Maceczková

RIMAVSKÁ SOBOTA – Dan Bárta & Illustratosphere vydávajú po viac ako dvoch desaťročiach reedíciu vypredaných prvých albumov Illustratosphere (2000) a Entropicture (2003).

Od 12. apríla bude nové vydania sprevádzať tiež koncertná tour s názvom Němá éra. Kapelu čaká 15 zastávok v Českej republike. Tri vystúpenia absolvujú na Slovensku a jedno z nich bude už 23. apríla v Dome Kultúry v Rimavskej Sobote o 19:00 hod.

Lístky na koncert si môžete zakúpiť za zvýhodnenú cenu už len do konca marca (piatok) za 20 eur. V apríli si lístky môžete zakúpiť už len za 25 eur. Predaj vstupeniek prebieha v TIC a online na www.kulturars.sk.

Článok pokračuje pod reklamou


"V ideálnom prípade zaznie na koncertoch väčšina piesní starého albumu. Stačí sa zísť, pripraviť, nadýchnuť sa a spustiť. Niektoré piesne sa sluší predniesť viac-menej doslova, iné bude potrebné poňať originálnejšie, proste tak, ako to v živote chodí. Occamova britva je naša zlá a krutá kamarátka,” povedal o prípravách na koncerty Dan Bárta.

Jedenásťnásobného držiteľa Ceny Anděl, Dana Bártu sprevádza kapela Illustratosphere v zložení gitarista Miroslav Chyška, klávesák Filip Jelínek, kontrabasista a basgitarista Robert Balzar a bubeník a perkusista Martin Valihora.

Prví traja spomenutí sú uznávanými muzikantmi, skladateľmi a tiež členmi kultovej formácie J.A.R. Od roku 2014 je súčasťou Illustratosphere tiež slovenský bubeník a promotér Martin Valihora spolupracujúci s mnohými zahraničným hviezdami, v minulosti napríklad s japonskou klaviristkou Hiromi Uehara.

„Pôvodne to bolo myslené ako také jednorázové stretnutie ľudí a hráčov nad Filipovými, mojimi a Mirovými piesňami. V tej dobe a v tom rozpoložení, v akom sme boli, nemal pojem budúcnosť takmer žiadne kontúry ani váhu, ale nakoniec z toho tá pracovná a tvorivá skupina vzišla. Kto by to bolo povedal? Bezmála štvrť storočia nie je v živote človeka zanedbateľný úsek,” opísal Dan Bárta.

Článok pokračuje pod reklamou


Oba albumy vychádzajú u predajcov hudobných nosičov v obmedzenej kapacite na CD a prvýkrát tiež na vinyloch, Entropicture dokonca ako dvojvinyl. Remasteringu nahrávok sa ujal Miroslav Chyška. Ako zakladajúci člen kapely stál tiež pri pôvodnom zvuku debutu Illustratosphere, s ktorou získal cenu Českej hudobnej akadémie Anděl v kategórií Album roka, spoločne s Danom Bártom tiež v kategórií Spevák roka.

„Albumy vychádzali ešte v dobe, keď nebolo bežné mastrovať a limitovať nahrávky na krv, vtedy išlo o poctivý full mastering. Myslím, že až so súčasnými technológiami, majú piesne tú správnu farbu. Mastering pre vinyl aj CD je rozdielny, každé médium má iné špecifiká. Preto si myslím, že pre naozajstných fanúšikov a zároveň audiofilných nadšencov budú tieto reedície vlastne nové. Rovnaké piesne, iný zážitok,” uviedol Chyška.

Kapelu čaká v rámci Němá tour 15 zastávok naprieč Českou republikou vrátane troch vystúpení na Slovensku. Slovenské zastávky prebehnú 16. apría v Piešťanoch v Kine Fontána, 22. apríla v DKC Veritas v Košiciach a 23. apríla v Dome Kultúry v Rimavskej Sobote.

Predaj vstupeniek v TIC a online na www.kulturars.sk


SÚŤAŽ

V spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v Rimavskej Sobote sme si pre vás pripravili súťaž o dva lístky na koncert Dana Bártu & Illustratosphere, ktorý si v Rimavskej Sobote môžete užiť 23. apríla o 19:00 hod. v Dome kultúry.

Súťaž trvá do 4. apríla do 15:00, kedy vyžrebujeme dvoch výhercov, ktorí získajú po jednom lístku na tento koncertný zážitok. Spevák s kapelou odohrá na Slovensku iba tri koncerty a jeden z nich bude v Rimavskej Sobote!

Ako sa zapojiť?

Súťaž prebieha na našom profile na sociálnej sieti Facebook. Vyhľadajte súťažný príspevok, dajte naň like, v komentároch označte niekoho, koho by ste vzali so sebou. Príspevok môžete aj zdieľať, aby informácie o tomto vynikajúcom koncerte nikomu neušli.

Všeobecné podmienky súťaží nájdete na tomto odkaze.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross