No active "ca-sidebar-197687" sidebar

K výstave Príbeh nevesty povie niekoľko slov samotná zberateľka. K zbieraniu šiat sa dostala úplnou náhodou

RIMAVSKÁ SOBOTA - Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote vás pozýva na besedu s Janou Mládek Rajniakovou, ktorá je zberateľkou svadobných šiat a šaty z jej zbierky sú momentálne vystavené v priestoroch GMM.

Rodáčka z Liptova, ktorá navštívi GMM v R. Sobote 4. júna o 13:30 hod., je majiteľkou viac ako 200 kusovej zbierky svadobných šiat, ktoré pochádzajú zo Slovenska, Čiech, Ameriky či Švajčiarska.


Prečítajte si tiež: Šaty s príbehmi lásky zozbierala Jana Mládek Rajniaková, vidieť ich môžete na výstave v Gemersko-malohontskom múzeu


Článok pokračuje pod reklamou


"Jana Mládek Rajniaková je vyštudovaná etnologička a zbieraniu svadobných šiat a s nimi spojených príbehov sa zaoberá od roku 2012. K zbieraniu sa dostala náhodou. Prvých šiat sa ujala len preto, lebo jej bolo ľúto ich nechať zničiť na povale opusteného domu. Väčšinu šiat dostala darom od kamarátok a známych, ktoré oslovila. Dnes ju už ľudia sami vyhľadávajú, aby jej zverili svadobné šaty," priblížila lektorka, PR-referentka, kultúrno-výchovná referentka z GMM Martina Oštrom Mareková.

Pokračovala, že jedinečnosť jej zbierky spočíva aj v príbehoch, ktoré zaznamenávajú osobné výpovede pôvodných majiteliek šiat. „Šaty bez príbehu, bez poznania ich nositeľky, bez rozhovoru s ňou, nemajú pre mňa hodnotu," tvrdí Jana Mládek Rajniaková. Svadobné šaty sú pre ňu cestovným lístkom do minulosti a pri správnom pohľade z nich dokáže „čítať“ ako z učebnice dejepisu.

Ako doplnila lektorka múzea, nevšednú a rozsiahlu zbierku svadobných šiat má uskladnenú v podkroví svojho domu. S postupne pribúdajúcimi šatami a doplnkami, rastie potreba vhodnejšieho a väčšieho priestoru. Zberateľka sa pohráva s myšlienkou zriadenia múzea svadobných šiat, aby im dopriala dôstojný „druhý život“. Momentálne svoju zbierku zverejňuje prostredníctvom sociálnych sietí, médií a výstav.

Článok pokračuje pod reklamou


„Rozprávať sa budeme nielen o zberateľskej vášni Jany Mládek Rajniakovej, ale aj o starostlivosti o šaty, ktorá je priam nevyhnutná. Na príklade vystavených šiat si priblížime vývin svadobnej módy, strihy šiat, materiály, módne trendy. Hovoriť budeme aj o svadbe v dedinskom prostredí.“, priblížila Oštrom Mareková.

Súčasťou besedy bude aj prehliadka výstavy Príbeh nevesty, ktorá prostredníctvom svadobných odevov, doplnkov, fotografií a príbehov prezentuje vývin svadobnej módy v období bývalého Československa. Výstava je realizovaná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross