No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nová kniha o histórii Slovenska zobrazuje aj dobytie Fiľakovského hradu

17. mája 2021 | | |  | 

Kniha Slovensko v čase predstaví príbeh Slovenska ako malej krajiny s veľkou minulosťou v populárnej dynamickej forme. A nielen doma, ale aj v zahraničí, pretože bude dvojjazyčná – v slovenčine aj v angličtine. Publikácia bude využívaná na vzdelávacie účely pre školské zariadenia, no zároveň aj ako reprezentačný dar.

Živá kniha

Jednotlivé míľniky našej histórie sú v knihe stvárnené maľbou. Každá maľba zachytávajúca nejaký dej či konkrétnu udalosť – vytvorí príbeh, ktorý nebude len statický, ale živý.

Článok pokračuje pod reklamou



Autorom myšlienky je Milan Paprčka, ktorý už má autorské skúsenosti s historickými projektami. „Je množstvo kníh, ktoré sa venujú histórii Slovenska. Mnohé sú naozaj hodnotné a človek sa z nich dozvie všetky podrobnosti našich dejín. Niektoré z nich sa dajú použiť aj ako reprezentačný dar. Problém je, že nie každému sa chce čítať veľké množstvo textu a ani sa do knihy nepustí. Potom sú na trhu detské ilustrované knihy, ktoré predstavia dejepis hravým spôsobom. Tieto knihy však nie sú použiteľné napríklad ako dar pre zahraničnú návštevu. Teraz prichádzame s knihou, ktorá spája výhody obidvoch typov – je to aj reprezentačný dar aj učebná pomôcka,“ približuje Milan Paprčka.

Podpora mladého talentu

Publikácia bude pozostávať z vyše 140 významných historických udalostí zobrazených technikou digitálnej maľby. Ide o ručnú maľbu, ktorá však neprebieha štetcom na plátno, ale pomocou grafického tabletu a dotykového pera. Moderný spôsob maľby si pýta mladého človeka. A preto príležitosť dostala mladá, len 18-ročná, talentovaná maliarka Bianka Horáčeková.

„Maľovanie je mojou záľubou už od detstva. Zo začiatku to boli skôr klasické techniky. Štetcom, akrylovými farbami či jednoducho farbičkami. Na druhom stupni základky som ale objavila lepší spôsob maľovania. Techniku digitálnej maľby. Čiže nemaľujem štetcom na plátno, ale kreslím v digitálnom programe na počítači pomocou tabletu. Som nesmierne rada, že som dostala takúto príležitosť a môžem ilustrovať moju prvú knihu,“ hovorí Bianka Horáčeková.

Pomôcka k dejepisu

Ako ďalej uviedla Andrea Farkašová so spoločnosti CBS spol, s.r.o., o pripravovanú knihu je veľký záujem najmä zo strany škôl. Preto na nej autorsky pracuje Stanislav Šipkovský, aktívny učiteľ dejepisu na súkromnej základnej škole v Banskej Bystrici.

„Národné dejiny sú z dlhodobého hľadiska pre žiakov na základných školách menej zaujímavé. Žiaci si myslia, že naša história je oproti svetovým či európskym dejinám akási nudnejšia, bez hrdinov, veľkých vojenských stretov či pozoruhodných príbehov. Cieľom knihy je poukázať nato, že dejiny Slovenska nie sú len Jánošík, alebo Štúr. Mojou snahou je preto zachytiť výjavy z našej minulosti v dynamických živých obrazoch, ktoré demonštrujú kľúčové udalosti našej histórie bez toho, aby žiaci museli čítať únavné texty a orientovať sa v „oceáne“ dátumov,“ dodáva autor knihy Stanislav Šipkovský.

Zdroj foto: CBS spol, s.r.o.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross