No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kvôli hodnoteniu TIS si poslanci vypočuli správu o mestských novinách, padol aj návrh na ich zrušenie

msz marecUplynulé mestské zastupiteľstvo v Rimavskej Sobote sa zaoberalo aj informatívnou správou o vydávaní Gemerských zvestí. Dôvodom podľa prednostu Mestského úradu a predsedu Redakčnej rady Štefana Szántóa bolo hodnotenie Transparency International Slovakia (TIS), ktoré ich vyhodnotilo ako najmenej užitočné pre verejnú mienku. „Považujeme to za veľmi neprofesionálne hodnotenie,“ povedal Szántó.

S týmto súhlasí aj primátor Jozef Šimko. Podľa neho je to zo strany TIS neobjektívne hodnotenie. Počas svojho výstupu prezentoval poslancom hodnotené čísla mestských novín, kde podľa neho nie je žiadny článok, ktorý by propagoval iba jeho alebo vedenie mesta. „Ukážte mi, ktorý článok propaguje primátora alebo vedenie mesta,“ povedal. Z hodnotenia TIS bola prekvapená aj viceprimátorka a zároveň členka Redakčnej rady Andrea Andrášiová. Podľa jej slov nezasahujú do článkov redaktorov, ako a o čom majú písať.

Podľa niektorých poslancov sú mestské noviny štandardné. „Považujem za prirodzené, že sa píše o tom, čo sa deje v meste, neviem o čom inom by mohli písať. Nevšimol som si, že by boli zneužité na propagáciu mesta,“ povedal poslanec Tomáš Sliva, podľa ktorého noviny prispievajú k objektívnej informovanosti. Podľa poslanca Zoltána Bána majú Gemerské zvesti opodstatnenie. Bán vyzval svojich kolegov, aby aj oni prispievali do novín. „Aby priblížili v novinách svoje myšlienky alebo svoj program,“ poznamenal.

Na to reagovali ďalší, opoziční poslanci, podľa ktorých nemajú dôvod prispievať do novín, keďže nie sú ani oslovovaní redaktormi Gemerských zvestí. „Nabádate nás aby sme písali do novín, no nepíšeme z niekoľkých dôvodov. Jednak, že sme boli proti vydávaniu novín, tak nebudeme do nich písať z toho morálneho hľadiska. Po druhé, keby tie noviny neboli jednostranne zamerané, tak do nich prispievame automaticky. Tak ako vy, primátor, skončí rokovanie, nabehnú k vám redaktori mestských novín a na náš názor nikto nie je zvedavý a my to rešpektujeme,“ povedal poslanec Ivan Hazucha. Podľa jeho slov však boli aj s niektorými ďalšími kolegami takpovediac oklamaní v súvislosti s vydávaním rovnakých článkov v slovenskej i maďarskej časti novín. „Sú to dvoje noviny, je to neobjektívne. Povedal som už v minulosti, že rozšírme noviny a preložme maďarské články do slovenčiny. Mňa by zaujímalo, čo je tam napísané. Základné informácie o meste sú v slovenskej časti a potom je určitá nadstavba, ktorá je len v maďarskej časti. Ale všetci platíme dane, tak máme právo vedieť čo sa píše aj v maďarskej časti,“ avizoval Hazucha. Rovnaký názor má aj poslanec Erik Klaubert, podľa ktorého tak občania hovoriaci len po slovensky nemajú možnosť prečítať si o čom sa píše v maďarskej časti.

Pozrite bod rokovania o vydávaní Gemerských zvestí a Gömöri Hírlap (čas 1:28:11)

Poslancovi Júliusovi Sojkovi sa však nepozdávali návrhy uznesení, ku ktorým vyjadril nesúhlas. Ako ozrejmil v prvom bode návrhu je uvedené, že mestské zastupiteľstvo berie na vedomie informatívnu správu o mestských novinách bez pripomienok. „Je to už vlastne naplánované, že to bude bez pripomienok. Pretože väčšina to odsúhlasí takto,“ povedal Sojka, podľa ktorého z negatívneho hodnotenia nielen Gemerských zvestí, ale aj z ostatných hodnotení samosprávy si treba skôr zobrať ponaučenie a nie len kritizovať.

V rámci diskusie vystúpil aj primátor Šimko, ktorý navrhol poslancom podať návrh na zrušenie vydávania mestských novín. „Mne na tých Gemerských zvestiach nezáleží. Pred voľbami vydám jedny noviny a je po vás,“ povedal primátor. Tento návrh neprešiel, podporili ho piati poslanci – Miroslav Bitala, Eva Bornyová, Ivan Hazucha, Erik Klaubert a Július Sojka. Výsledkom tohto bodu bolo, že mestské zastupiteľstvo zobralo na vedomie informatívnu správu o Gemerských zvestiach a Gömöri Hírlap s pripomienkami poslancov a schvaľuje ich vydávanie naďalej.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross