No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Mestské noviny sú podľa TIS často zneužívané na prezentáciu vedenia samosprávy

vedenieMestské noviny Gemerské zvesti boli v hodnotení niekoľkých desiatok periodík najväčších miest na Slovensku zaradené medzi najmenej užitočné pre verejnú kontrolu. Informuje o tom Transparency International Slovensko na svojej internetovej stránke, ktoré vypracovalo prvé komplexné porovnanie úrovne prínosnosti a verejnoprávneho charakteru radničných novín. Gemerské zvesti zaradili na posledné, 83. miesto zo vzorky novín, ktoré vydali alebo financovali za posledné dva roky aspoň päť čísel radničných novín. Ako ďalej informujú, noviny slúžia často ako nástroj pre účelovú prezentáciu vedenia radnice a plocha periodika je zneužívaná na prezentáciu vedenia samosprávy. Periodikum podľa nich prezentuje hlavne pozitívny obraz o radnici. „Polemika v texte je prítomná, ale minimálne,“ uvádza nezisková mimovládna organizácia k poslednému hodnotiacemu číslu z augusta minulého roka. Podľa organizácie je málo priestoru venovaného politike radnice, nie je dobrým zdrojom informácií o budúcich rozhodnutiach a podstatná časť článkov o politike radnice je anonymná, bez osobnej zodpovednosti za obsah. Ďalšie z letných čísel podľa organizácie prináša iba oficiálny názor politického vedenia, diskusia úplne chýba.

Podrobnejšie hodnotenia periodík si môžete pozrieť tu. 
Redakcia bude v tejto súvislosti kontaktovať vedenie mesta a požiada ich o stanovisko. Rovnako sme kontaktovali ešte aj neziskovú organizáciu v súvislosti s kritériami hodnotenia mestských novín.

novinyV červených číslach, ešte na 74. mieste, skončili noviny vo Fiľakove. Z okolia Rimavskej Soboty sa medzi prvými umiestnili mestské noviny v Lučenci a to na 5. mieste.

Mestské noviny opätovne začali vychádzať koncom roka 2015. Na ich naštartovanie samospráva vyčlenila pôvodne viac ako 40 tisíc. eur. V priebehu niekoľkých mesiacov bol navýšený počet distribuovaných kusov zo 7 na 9 tísíc. Občania ich dostávajú do schránok zadarmo. Mestskú kasu vydanie jedného čísla stojí pri náklade 9 tisíc výtlačkov viac ako 860 eur. Podľa nedávneho rozhodnutia poslancov Mestského zastupiteľstva, kde prehodnocovali vydávanie novín, má mesto vo svojom zámere pokračovať aj naďalej. V mestskom rozpočte bolo na noviny vyčlenených približne 60 tis. eur. Ako vtedy naznačoval poslanec Július Sojka, objektívnosť nie je v tom, kde všade bol primátor. „To nie je objektívnosť, to je subjektívnosť,“ povedal Sojka a dodal, že objektívnosť skôr vidí v tom, ako sa snažia riešiť priority mesta Rimavská Sobota, akými opatreniami. Zároveň spomenul, že tento spôsob vydávania novín nepovažuje za najnezávislejší a nestrannejší.

 

Až tri štvrtiny mestských novín sú skôr propagandou

Väčšina slovenských miest a aj mnohé väčšie obce ročne investujú do vydávania radničných periodík dovedna milióny eur. „Ich účelom je informovať obyvateľov o samosprávnych témach, ktoré pre komerčné média často nie sú dostatočne atraktívne,“ informuje Transparency International Slovensko. Mnohí obyvatelia, aktivisti, opoziční politici či novinári z rôznych kútov Slovenska však podľa nich roky poukazujú, že realita na Slovensku je úplne iná. „Radničné noviny, ktoré dôverne poznajú, vraj deformujú skutočnosť a slúžia hlavne ako hlásne trúby primátorov a starostov. Predkladajú o tom aj množstvo rukolapných dôkazov. Až dosiaľ však na Slovensku neexistoval projekt, ktorý by úroveň radničných novín podrobnejšie mapoval a porovnával,“ dodáva Transparency International Slovensko, ktoré sa preto inšpirovalo obdobným projektom českého združenia Oživení a na základe ich overenej metodiky sa zamerali na podrobné hodnotenie užitočnosti, objektívnosti a verejnoprávneho charakteru novín v mestách na Slovensku.

 

Téme sa budeme venovať.

hodnotenie-noviny

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: skmedia.hlasnatrouba.cz


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross