No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Labuť dlho na Rimave nevydržala, po pár dňoch ju museli opäť presunúť inam

Začiatkom februára labuť vypustili pracovníci Správy CHKO Cerová vrchovina na sídlisku Západ pri rieke Rimava. Neprešlo veľa času a opäť sa im dostala do rúk.

Už je so svojimi

Svojej povesti neostala labuť nič dlžná. Jej priateľská povaha ju mohla stáť život. Potom, čo ju pracovníci Správy CHKO Cerová vrchovina vypustili na Rimave, začala opäť vyhľadávať ľudskú spoločnosť. Chodila po sídlisku, na ceste pomedzi autá.

Článok pokračuje pod reklamou„Jedinec labute veľkej, ktorý bol vypustený na Rimave v pondelok 1. februára 2021, bol opakovane nahlasovaný pracovníkom Správy CHKO Cerová vrchovina, keďže sa často pohyboval v blízkostí motorových vozidiel a hrozilo mu potenciálne zranenie, alebo usmrtenie,“ skonštatovala botanička zo Správy CHKO Cerová vrchovina Veronika Rízová.

Labuť opakovane o dva dni neskôr odchytili a našli jej ďalší nový domov. Tento pondelok ju vypustili v Rapovciach v okrese Lučenec, mimo zastavaného územia „Zdržovala sa tam skupina labutí. Jedinec bol vypustený v ich blízkosti a takmer okamžite k nim odletel,“ opísala botanička Rízová návrat labute do prírody. Podľa bezprostredného pozorovania pracovníkov predpokladá, že ho skupina prijala. „Jeho osud budeme v spolupráci s ornitológmi zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovakia naďalej monitorovať,“ ubezpečila Veronika Rízová.

Našli ju na zastávke

Prvýkrát bielu labuť odchytili 21. januára vo Fiľakove. Pár dní ostala na vykŕmenie u pracovníkov Správy CHKO Cerová vrchovina, potom bola vypustená v Dubovci.

„O deň neskôr sme ju už mali nahlásenú, pretože vyhľadávala ľudskú spoločnosť na zastávke v Jesenskom,“ objasnila ďalej Veronika Rízová. Aj keď nie je jasné, kam mala labuť namierené, isté ostáva, že obyvatelia mali strach o to, aby sa jej cesta neskončila u niekoho na pekáči. Ďalším domovom sa jej potom na pár dní stala rieka Rimava.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross