No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Lenka Kuráková sa nevzdáva a opäť mieri na svetové pódiá kulturistiky

Rodáčka z Rimavskej Soboty, vyštudovaná učiteľka, srdcom mamina a dušou športovkyňa. To je Lenka Kuráková, ktorá po májových majstrovstvách Slovenska Fit Fest v Martine, ale aj majstrovstvách Rakúska mieri na európske i svetové pódiá kulturistiky. Tie rimavskosobotskú pretekárku čakajú už 16. júna v Taliansku. Rimava.sk ju ešte stihla vyspovedať. V rozhovore priblížila nielen svoje pocity po domácich i rakúskych majstrovstvách, ale aj minuloročnú skúsenosť s pozitívnym nálezom dopingu.

Poďme však najskôr do súčasnosti. Lenka má za sebou majstrovstvá Slovenska v Martine, kde v kategórii Figura obsadila 2. a 3. miesto. Ako priblížila, táto kategória jej sadla aj keď podľa jej slov je stále čo vylepšovať na postave. Dôkazom toho bola aj jej príprava. „Bola tvrdá, náročná. Pritrafili sa aj drobné zranenia,“ poznamenala s tým, že napriek tomu mala ambície skončiť čo najlepšie. To jej aj napokon vyšlo, a to hneď dvakrát. „Takže tie pocity boli úžasne. Viete, že to všetko malo zmysel. A potom ešte druhá medaila, to je pocit obrovskej blaženosti,“ zaspomínala na svoje prvé dojmy.

Radosť z dvojnásobného úspechu však musela ísť bokom. Dva týždne po Fit Feste v Martine nastúpila Lenka na majstrovstvá Rakúska. „Táto súťaž bola pre mňa veľmi náročná a zatiaľ najťažšia. Jednak bola hneď po majstrovstvách Slovenska, čiže oddych tam bol dva dni a potom sa presadiť 26. mája v cudzej krajine, to dá zabrať,“ podotkla Lenka. Napriek extrémne krátkej pauze medzi dvomi prestížnymi súťažami sa rodáčka z Rimavskej Soboty prebojovala do finálovej trojky. Nakoniec si odnášala striebornú medailu. Ako prezradila, ten pocit, keď na majstrovstvách Rakúska stála vo finále je neopísateľný.

Za tými úspechmi však stojí tvrdá drina. Tá u Lenky začal v januári, kedy sa jej menila strava aj tréningy. „Moja kategória si vyžaduje suchosť, tvrdosť, definíciu svalov, takže bolo čo robiť. Prispôsobiť treba celý deň jednému cieľu, od vstávania až po spánok a dostatočnú regeneráciu. No a okrem toho stíhať aj povinnosti maminy. Pokiaľ vás to ale baví, idete si za svojím snom.“ A ten sen dostáva reálne kontúry v podobe majstrovstiev sveta v Taliansku. Na toto prestížne podujatie musí byť podľa Lenky forma najlepšia, doslova vyšperkovaná. Ako podotkla, dúfa, že sa to aj podarí. „Teraz je dôležité formu udržať a ešte pár vecí dotiahnuť. Či sa to podarí až do fázy ,,Áno, som spokojná“, uvidíme na pódiu. Bude to určite náročné, ale už sa teším na nové skúsenosti i zážitky,“ povedala Lenka, ktorá z minuloročných majstrovstiev sveta si už doniesla cenný kov. A to je podľa jej slov tá najväčšia odmena. Rovnakou odmenou po súťažiach bude pre ňu aj oddych, jedlo, ovocie. „A všetky aktivity, ktoré k letu patria,“ avizuje Lenka.

Hoci kulturistika je pekný šport, ktorý každým rokom získava na popularite, má aj svoje zákutia. S nimi má skúsenosti aj samotná Lenka. Jej výsledky na doping mali v minulosti pozitívny nález. Ako uviedla, za jej dopingom stál bežne dostupný výrobok na spaľovanie tukov. „Na jeho etikete nebola uvedená zakázaná látka, bežne sa vyskytujúca v liekoch,“ ozrejmila. Napriek tejto negatívnej skúsenosti sa nevzdala toho, do čoho sa pred tromi rokmi zamilovala a súťaží ďalej.

Jej skúsenosť by mala byť aj mementom pre ostatných, že aj zdanlivo bežné veci môžu byť omylom v ich živote. Rodáčka z Rimavskej Soboty je však dôkazom toho, že aj napriek uplynulým prekážkam sa netreba vzdať a ísť si za svojím cieľom.

Zdroj: Rimava.sk Foto: archív Lenka Kuráková


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross