No active "ca-sidebar-197687" sidebar

LETAVY: Umelecký tábor na Kokave prinesie viacero hudobných koncertov, Sto Múch či Martina Geišberga

4. augusta 2019 | |  | 

Letný tábor výtvarníkov, literatúry, fotografie a divadla LETAVY, jeden z najznámejších európskych umeleckých workshopov, prinesie počas najbližšieho týždňa viacero hudobných koncertov. Počas najbližších dní nebudú chýbať happeningy, autorské čítania, divadelné študentské predstavenia, improvizácie či prednášky na rôzne témy. Vo večerných programoch sa môžu podľa organizátorov účastníci tešiť na koncerty STO MÚCH, Martina Geišberga, Jakuba Ursínyho a Teatro Fatal, či Tomáša Pohorelca. Ale aj na besedu s dramaturgom SND Danielom Majlingom, či monodrámu Petra Brajerčíka: Moral Insanity (vysoko ocenenú na viacerých umeleckých fórach). „V posledných dňoch sa počet účastníkov výrazne zvýši o ďalšie desiatky tých, ktorí z rôznych dôvodov nemohli byť prítomní od začiatku,“ priblížil pre Rimava.sk zakladateľ a organizátor tábora, Marian Lacko. Letavy začínajú dnes, 4. augusta.

Pre účastníkov LETÁV čaká tento rok 15 tvorivých dielní z rôznych druhov a žánrov umenia. Potrvajú od nedele, 4. augusta do 11. augusta. Vytvorené diela si verejnosť bude môcť pozrieť koncom týždňa počas vernisáže.

Lektormi jednotlivých dielní sú osvedčení umelci, ktorí vo svojich oboroch pracujú s takouto formou workshopov. Medzi nimi sú napríklad choreograf Laco Cmorej, herečka Jana Oľhová, mím Miroslav Kasprzyk, stand-up komik Gabo Žifčák, textár a spisovateľ Vlado Janček, zakladateľ a organizátor kremnických gagov Roman Vykysalý a ďalší…

Tento rok by LETAVy mali poskytnúť prechodný domov umelcom z takmer desiatich krajín. Už v prvých dňoch očakávajú účasť okolo 350 mladých ľudí nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska, Fínska, Francúzska, Turecka či Anglicka. Takmer stovka má byť „PrvoLetavákov.“

LETAVY sú najväčší a najstarší umelecký tábor v Európe. V roku 1985 ich založili študenti Katedry výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty v Banskej Bystrici ako plenér bývalých študentov školy. Postupne sa však rozrástol a vznikol najväčší umelecký tábor na Slovensku, dnes už aj v Európe a to nielen počtom účastníkov, ale aj množstvom ponúkaných dielní.

Prvých 17 ročníkov Letáv sa konalo v rekreačnom stredisku Kurinec pri Rimavskej Sobote. Na šesť ročníkov sa presunuli do rekreačného strediska Krokava pri Hnúšti. Aktuálny 34. ročník Letáv sa koná už jedenásty krát v rekreačnom stredisku Kokava-Línia v okrese Poltár.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross