No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MÁJ: Ponuka podujatí, z ktorej si vyberie každý

4. mája 2019 |  | |

Niečo pod zub, folklór, tradície, divadelné predstavenia, koncerty, multižánrová konferencia, módna prehliadka, historický festival - to všetko so sebou prinesie nadchádzajúci mesiac. A bude toho oveľa viac. Stačí si len vybrať a prísť, o zážitky a zábavu je naozaj postarané.

Folklór a tradície 
Na nedeľu 5. mája je už naplánovaný Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky na Salaši Zbojská. Okrem svätej omše, spovedi valachov a požehnania statku sa tu uskutoční aj miešanie oviec spojené s ich prvým vyháňaním na pašu. Na podujatí sa predstavia ovčiari, pastierske rodiny, trombitáši a rôzne folklórne zoskupenia. Pripravené budú aj animácie pre deti s tematikou valaskej kultúry.

Divadlo
Ak patríte k divadelným nadšencom určite nevynechajte 45. ročník krajskej súťažnej prehliadky neprofesionálneho divadla a divadla mladých - Zochova divadelná Revúca. Počas štvrtku 2. až soboty 4. mája sa môžete tešiť na predstavenia nie len v podaní divadelných súborov z regiónu, ale napríklad aj z Kremnice, Banskej Bystrice, Medzibrodu a ďalších. Súčasťou štvrtkového programu je aj vernisáž autorskej výstavy Kataríny Molnárovej a Evy Grendelovej zvanej Dve výnimočné…

Nie len pre deti bude určená veselá ľudová rozprávka Hlúpy Kubo, s ktorou sa predstaví rimavskosobotské Divadlo Havran v Mestskom kultúrnom stredisku v Hnúšti. Ak ste ešte toto obľúbené predstavenie nevideli, zapíšte si do kalendára piatok 17. mája.

Noc múzeí a galérií
Brány múzeí a galérii po celej Európe ostávajú v sobotu 18. mája otvorené do nočných hodín a nebude tomu inak ani v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote, kde sú pre návštevníkov pripravené prehliadky vo večerných hodinách a bohatý program. Bude otvorený šatník jej veličenstva Sisi, vystúpi folklórny súbor a na amfiteátri hudobná skupina Maduar, okrem iného si budete môcť pochutnať aj na vychýrených Muránskych buchtách.

V predstihu v sobotu 4. mája sa pri tejto príležitosti koná aj Noc v mlyne, ktoré zároveň otvára 9. letnú sezónu v mlyne vo Veľkých Teriakovciach. Tento rok bude o prešibanom kocúrovi v čižmách. Slovenská ľudová rozprávka na motívy diela P. E. Dobšinského bude v podaní hercov Divadla ACTORES z Rožňavy popretkávaná piesňami, prísloviami, porekadlami a ľudovými obyčajmi.
 
Oslavy víťazstva nad fašizmom
K sviatočnému 8. máju sa v našom regióne chystajú rôzne podujatia. V sobotu 4. mája sa obyvatelia Rimavského Brezova vydajú na turistický pochod po stopách osloboditeľov a podobne strávený deň je na pláne aj v Utekáči, kde sa koná výstup rodičov s deťmi na Pasiečky.

Zapálením vatry a sprievodným programom si pripomenú výročie ukončenia 2. svetovej vojny v sobotu 4. mája vo Veľkých Teriakovciach a v utorok 7. mája  v Rimavskej Bani a Rimavskom Brezove. V Hrnčiarskych Zalužanoch tak urobia až v piatok 10. mája a v Hrnčiarskej Vsi v sobotu 11. mája. Ešte pred zapálením vatry oslobodenia sa tu však uskutoční VIII. ročník súťaže vo varení kapusty.
 
Dni miest
Úvod mesiaca okrem iného už tradične patril aj Dňom mesta Rimavská Sobota. V závere mája Rimavskú Sobotu vystrieda mesto Hnúšťa, ktoré bude sláviť svoje dni od piatku 31. mája do nedele 2. júna. Sobotňajším lákadlom najmä pre rodiny s deťmi bude mestečko Hnúšťankovo s rôznymi úlohami a atrakciami, podvečer sú naplánované koncerty kapiel Hex a Lucie Revival. S dňami mesta sa rozlúči parný vláčik, ktorý odchádza v nedeľu zo železničnej stanice v Hnúšti smerom na Salaš Zbojská.
 
Z každého rožka troška
Ďalší zo série koncertov 39. ročníka Hudobnej jari sa v Dome kultúry v Rimavskej Sobote odohrá v utorok 7. mája. Účinkovať budú mladí umelci, absolventi miestnej Základnej umeleckej školy. Na štvrtok 9. mája je v bábkovej sále Mestského domu kultúry v Revúcej naplánovaná beseda s autorom knihy Inventúra - Andym Hrycom.

Počas nasledujúcich troch dní (10.-12.5.) bude v Kokave nad Rimavicou prebiehať zaujímavý fotoworkshop zameraný na krajinkársku fotografiu cez deň aj v noci. Ešte medzitým, v sobotu 11. mája, budete mať možnosť výhodne nakúpiť, resp. posunúť ďalej vaše oblečenie, hračky, knihy, potreby do domácnosti a iný použitý tovar na Sobotskom blšáku v Rimavskej Sobote.

Štvrtok 23. mája je už v Dome kultúry v Rimavskej Sobote vyhradený pre III. ročník regionálnej multižánrovej konferencie. Medzi 9 inšpiratívnymi osobnosťami z regiónu Gemer-Malohont, ktoré sa na Konfereske predstavia tentokrát, bude napríklad tvorca počítačových hier Ivan Galdík, strihač trailerov Peter Pavlík či hipoterapeutka Zuzana Liptáková Beláková a ďalší.

Na druhý deň, piatok 24. mája, už bude rimavskosobotský Dom kultúry patriť módnej prehliadke s názvom Mušky. Autorky Ivana Jackuliaková a Veronika Mojžišová sa pri tvorbe inšpirovali rozprávkami Pavla Dobšinského. Svojou tvorbou rozprávkových párt, čeleniek a odevov sa pokúsia zastaviť čas, odpútať vás od skutočného sveta a ponoriť do toho rozprávkového.

V nasledovnú sobotu 25. mája ovládne obec Kraskovo festival Z histórie Malohontu. V okolí gotického kostola budú počas dňa prebiehať rôzne predstavenia, medzi ktorými nebudú chýbať šermiari, sokoliari, skupina historického tanca, divadlo ani hudobný koncert. Priamo v kostole sa okrem skupinových prehliadok s odborným výkladom a prednášok chystá aj komorný koncert skupiny Musicantica Slovaca z Nitry. V rámci sprievodných aktivít si pre vás organizátori pripravili lukostreľbu, šerm pre najmenších, dobový jarmok, dve výstavy a historické dobové tábory.

Šport a turistika
K početným akciám naplánovaným na sobotu 4. mája sa radí aj Sobotská motopárty, na ktorej nebude chýbať spanilá jazda mestom. Program bude pokračovať na Drieňku na Teplom Vrchu rôznymi súťažami, vystúpeniami hudobných skupín a voľnou zábavou.

Dve nasledovné soboty sa budú niesť aj v znamení turistiky. V prvú z nich (11.5.) vás pozýva Turistický oddiel Vŕšok Rimavská Baňa na Výstup na Maginhrad spojený s návštevou vodného mlyna vo Veľkých Teriakovciach. O týždeň nato (18.5.) sa už uskutoční VIII. ročník podujatia Jánošík na Vepri. Čakajú vás výstavy fotografií, program heligonkárov, guľáš a aj niečo na pamiatku. Účasť na výstupe je potrebné nahlásiť najneskôr do 10. mája.
Všetci priaznivci plávania, behu a bicyklovania by si nemali nechať ujsť možnosť zúčastniť sa Gemerského triatlonu 2019, ktorý sa koná v sobotu 25. mája v rekreačnej oblasti Kurinec - Zelená voda.

Z turistickej ponuky mesiaca ďalej vyberáme:
KST Hnúšťa
4.5. 49. ročník Výstupu na Ostrú (Király - 0902 375 690)
KST mesta Rimavská Sobota
4.5. Cykloturistika Málinec - Prašivá (Dóbi - 0948 532 581, Szabó - 0905 715 992)
11.5. Muráň - R.S. Diaľkový pochod (Szabó - 0905 715 992, Dóbi - 0948 532 581)
TO KOS Rimavská dolina
4.5. 36. výstup na Hradovú (Kojnok - 0907 366 290)
Tisovec - Hradová - Rejkovo - Tisovec
18.05. Výstup na Voniacu (Liptay - 0908 509 272)
Zbojská - Burda - Siváková - Voniaca

V mene organizátorov Vás na všetky podujatia srdečne pozývame. Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v regióne Malohont a jeho okolí, ako aj kontakty na organizátorov nájdete v Kalendári podujatí 2019. Zmena termínov a programu podujatí vyhradená!

Zdroj: Kristína Furmanová administratívna pracovníčka MAS MALOHONT


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross