No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Majitelia pozemkov ignorujú výzvy energetikov, výsledkom sú výpadky elektriny

Ignorácia a ľahostajnosť. Aj s tým aktuálne bojujú energetici zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD), ktorí sa pustili v uplynulých dňoch do výrubu a orezávania vegetácie pod elektrickým vedením medzi Rimavskou Sobotou, Hnúšťou a Teplým Vrchom, kde za posledné obdobie zaznamenali viac sťažností s výpadkom elektriny. Rimava.sk o tom informoval Miroslav Gejdoš, hovorca SSD.

Podľa jeho slov keby neboli majitelia pozemkov ľahostajní a plnili si povinnosť dodržiavať ochranné pásmo v okolí energetických zariadení, krátkodobých porúch v Mikroregióne Teplý Vrch by bolo oveľa menej. Ako ďalej uviedol, v spomínanej oblasti sa nachádza viacero miest, kde je vedenie vysokého napätia husto obrastené stromami a kríkmi. „Často sú tak vysoké, že sa aj pri miernom vetre dotýkajú vodičov a spôsobujú krátkodobé výpadky elektriny,“ poznamenal Gejdoš.

„Podľa zákona o energetike sú za dodržiavanie ochranných pásiem v okolí elektrických vedení zodpovední majitelia pozemkov. Okrem iného je ich povinnosťou zabezpečiť, aby sa tu nevysádzali a nerástli stromy a porasty vyššie ako tri metre, ktoré by mohli ohrozovať spoľahlivosť a bezpečnosť distribúcie elektriny,“ skonštatoval Radomír Rajčáni, riaditeľ Prevádzky a údržby Stredoslovenskej distribučnej.

Keďže stromy podľa hovorcu rástli bez kontroly a spôsobovali problémy, energetici začali vyzývať majiteľov pozemkov, aby si ich vyrúbali alebo orezali. „Naša snaha vyšla nazmar, preto sme museli pristúpiť k náprave vo vlastnej réžii. Z časového hľadiska je to náročný proces, pretože zahŕňa množstvo legislatívnych povinností ako komunikáciu s úradmi, vybavovanie vstupov na pozemky či plánovanie odstávok elektriny nevyhnutných kvôli bezpečnosti. Na všetko sú zákonom stanovené lehoty, nehovoriac o tom, že nevieme ovplyvniť kapacity a pracovné vyťaženie dodávateľa tejto služby,“ vysvetlil R. Rajčáni s tým, že okrem toho často vstúpia do procesu aj environmentálni úradníci a výrub podmienia rešpektovaním vegetačného obdobia a vtedy sa realizácia opäť odsúva.

Oblasť Teplého Vrchu je podľa Gejdoša špecifická aj prítomnosťou elektrického vedenia v súkromnom vlastníctve napojeného na verejnú sústavu SSD. Pretože sa nachádza v extrémne zarastenom prostredí, vzniká tu množstvo krátkodobých výpadkov a tie sa prenášajú ďalej. „S majiteľom vedenia komunikujeme, aby dal všetko do poriadku. Pokiaľ sa tak nestane, budeme nútení toto vedenie odpojiť,“ uzavrel riaditeľ Prevádzky a údržby SSD.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív SSD


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross