No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Materskú školu vo Fiľakove čaká veľká obnova, pribudne aj ďalšia trieda

Materskú školu na Štúrovej Ulici vo Fiľakove čaká obnova. Samospráva, ktorá je jej zriaďovateľom, získala na jej rekonštrukciu viac ako 400 tis. eur z nenávratného finančného príspevku z integrovaného regionálneho operačného programu. Informuje o tom primátor Fiľakova Attila Agócs. „Samospráva túto sumu doplní financiami z úveru schváleného zastupiteľstvom začiatkom leta, aby bola obnova komplexná,“ priblížil primátor, podľa ktorého v úvere počítajú s investíciou vo výške 170 tis. eur.

História materskej školy sa začala písať v roku 1979 ako spoločné zariadenie Jasle- materská škola s výchovným jazykom slovenským. V súčasnosti majú podľa informácií oficiálnej stránky Materskej školy osem tried, z ktorých v piatich triedach je vyučovací jazyk slovenský a v troch triedach vyučovací jazyk maďarský. Navštevujú ich tak desiatky detí vo veku od 2 do 6 rokov a deti s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky predovšetkým z Fiľakova a deti, ktoré navštevujú rok pred plnením povinnej školskej dochádzky z obcí v blízkom okolí, kde materské školy nie sú zriadené.
Podľa primátora Agócsa po rekonštrukcii pribudne ďalšia trieda so 14 miestami. Obnovené majú byť sociálne zariadenia, vymenené majú byť aj dvere a okná. Súčasťou rekonštrukcie je zateplenie strechy a stien. „Po troch rokoch čakania, plánovania, preprojektovania, podávania žiadostí o dotáciu je to obrovská radosť,“ uzatvára Agócs. Mesto Fiľakovo je zriaďovateľom dvoch materských škôl.

Nová trieda v jednej z materských škôl pribudla minulý rok aj v Rimavskej Sobote na Rožňavskej ulici. Ide o najstaršiu materskú školu pavilónového typu v meste. Samospráva na jej rozšírenie získala financie zo štátneho rozpočtu. Vynovené boli priestory po bývalých jasliach, ktoré zanikli pred približne 15 rokmi.

Materskými a zákadnými školami v R. Sobote sa budú zaoberať aj poslanci Mestského zastupiteľstva na prvom poprázdninovom pracovnom stretnutí v utorok, 19. septembra. Informatívnu správu o stave naplnenosti materských škôl a základných škôl v meste za školský rok 2016-2017 predloží zástupca primátora Ladislav Rigó. Mesto má v zriaďovateľskej pôsobnosti šesť materských škôl a jednu základnú školu s materskou školou na Dúžavskej ceste. V uplynulom školskom roku ich celkovo navštevovalo 655 detí, ich počet by sa tento rok podľa predbežných informácií výrazne nemá meniť.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Materská škola Óvoda Fiľakovo


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross