No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Medzinárodného festivalu krajín V4 sa zúčastní 22 škôl

Na tohtotýždňovom medzinárodnom festivale stredných škôl krajín V4 svoju účasť potvrdilo 14 škôl zo Slovenska, po 3 z Čiech a Maďarska a 2 z Poľska. Svoje vedomosti, zručnosti a návyky si študenti zmerajú v deviatich odboroch. „Dnes prišli Česi, zajtra prídu Poliaci a vo štvrtok ráno môžeme začať súťažou šikovností kuchárov a cukrárov,“ povedal pre Rimava.sk organizátor podujatia a riaditeľ Spojenej školy v Rimavskej Sobote Jaroslav Bagačka. Podľa jeho slov bude v jednotlivých kategóriách súťažiť od 6 až po 20 študentov. „Súťažiacich bude celkovo viac ako stovka,“ poznamenal Bagačka a dodal, že vrámci sprievodných akcií očakávajú približne dvetisíc účastníkov.

Novinkou tretieho ročníka Four Fest budú súťaže a prezentácie Euroacademic gastro v odboroch kuchár, cukrár, barman, barista a someliér. Ako Bagačka avizuje, tento ročník bude na vyššej úrovni ako minulý, je však o to náročnejší na odbornú stránku zabezpečenia. „Každá súťaž bude pod záštitou odborníkov z jednotlivých oblastí,“ zdôraznil organizátor súťaže. Porotcami budú zvučné mená ako Martin Kovarský, predseda Klubu mladých kuchárov a cukrárov a Jozef Roth, prezident Slovenskej barmanskej asociácie. Po prvýkrát sa bude súťažiť v priestoroch hotela Zlatý býk, kde sa predstavia študenti v odboroch barista a someliér.

Podľa Bagačku sa ako sprievodná akcia vo štvrtok uskutoční „Slovenský večer“, kde sa pred zahraničnými hosťami predstavia súbory ľudovej hudby Gemera-Malohontu. V piatok, po vyhodnotení a odovzdaní cien na nádvorí historickej Reduty Čierneho orla na Hlavnom námestí,  vyvrcholí podujatie niekoľkohodinovým koncertom. Na rimavskosobotskom amfiteátri vystúpia skupiny Republic, Horkýže Slíže, Metalinda, U.K.N.D., The Clear, Portikus, Rock Reunion a Attermead.

Tento ročník festivalu bude podľa Bagačku náročnejší aj z finančného hľadiska. Ako uviedol, minulý rok hospodárili s vyrovnaným rozpočtom vo výške približne 8,3 tis. eur (250 tis. Sk).

V uplynulom ročníku súťaže si najlepšie počínali študenti domácej Spojenej školy, ktorí zvíťazili v kategóriách kuchár, kaderník (extravagantný diskoúčes), obchodný pracovník (darčekové balenia) a čašník. Medzi cukrármi sa presadili študenti z maďarského Ózdu, líčenie zvládla najlepšie Združená stredná škola Zvolen, najlepšiu prezentáciu v kategórii obchodný pracovník predviedli Kolínčania.

.

 Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross