No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto kúpi kontajnery, primátor pripustil, že pri nákupe smetiarskych áut porušil nejakú maličkosť

Vývoz odpadu v réžii samosprávy včera na rokovaní mestského zastupiteľstva opäť vyvolal búrlivú diskusiu medzi poslancami a primátorom Jozefom Šimkom. Zástupcovia občanov mali rozhodnúť o tom, či mesto kúpi alebo si prenajme zberné nádoby na smeti, v debate však primátorovi vytýkali jeho postup pri príprave vyvážania smetí Technickými službami mesta (TSM). Napokon sa zhodli na tom, že nákup 400 kusov kontajnerov bude výhodnejší ako ich desaťročný prenájom. Primátor zároveň priznal, že pri zadovážení smetiarskych áut z Nemecka „možno porušil nejakú maličkosť“. Ako Rimava.sk už informovala, kúpu áut od 10. mája preveruje hlavný kontrolór mesta.

Zber a vývoz smetí bude od leta zabezpečovať mesto cez TSM, zmluva so spoločnosťou Brantner Gemer, ktorá odpad doteraz vyvážala, končí. Jednou z otázok, ktoré musí samospráva vyriešiť, sú zberné nádoby. Mesto vykonalo prieskum na prenájom, zo štyroch oslovených spoločností predložila cenovú ponuku len firma Brantner Gemer. Štyristo zberných nádob by mestu prenajímala za 1 680 eur mesačne. Druhou možnosťou predkladanou pred poslancov bol nákup kontajnerov. Podľa uskutočnenej verejnej súťaže a elektronickej aukcie ponúkla najnižšiu cenu spoločnosť Elkoplast z Trenčianskych Teplíc, takmer 124 eur za kus. Kontajnery by tak vyšli približne na 49 500 eur. Majú byť zakúpené na lízing, podľa primátora celková suma neprekročí 60 tisíc eur.

Poslanci sa priklonili ku kúpe kontajnerov, Šimkovi však opätovne vyčítali, že im nepredložil aspoň stručný projekt, za koľko a ako chce vývoz odpadu zabezpečiť. „Vy ste taký tajnostkár, pán primátor,“ podotkol poslanec Dušan Hlinka. Poslanec Július Sojka pripomenul, že samospráva nemá schválený tohtoročný rozpočet a upozornil, či nákupy nebudú porušením všeobecne záväzného nariadenia. Preto uznesenie o kúpe kontajnerov nadobudne účinnosť až po tom, čo poslanci schvália rozpočet, zaoberať by sa ním mali v júni.

Primátor poslancom zdôrazňoval, že od júla musí zabezpečiť vývoz smetí, preto doviezol aj smetiarske autá z Nemecka. Priznal, že sa možno dopustil porušenia „nejakej maličkosti“, poslancov ale ubezpečoval, že autá sú v stopercentnom  stave a mestu ušetrí peniaze, ak nie, skladá funkciu. Zároveň sa ich opýtal, či im mal radšej kúpiť fúriky.

„Rešpektujem názor každého poslanca, možnože v niektorých prípadoch majú pravdu, že nejaký interný predpis sa porušil, ale dovolím si povedať, bude to v prospech občanov mesta Rimavskej Soboty, žiadna spoločenská nebezpečnosť, žiadne nebezpečie pre občanov nehrozí, že bordel bude po 1.7., bude to slúžiť pre ľudí,“ povedal pre Rimava.sk primátor a dodal, že do konca roka mesto ušetrí na vývoze smetí minimálne šesť miliónov (bývalých slovenských) korún, budúci rok najmenej 12 miliónov. „Škoda, že páni poslanci neprijali môj návrh čo som povedal, že ak neušetrím, ja odstúpim z funkcie, ale ak ušetrím, prosím, nech odstúpia oni, nereagovali na to, to znamená, že oni sú tiež na pochybách,“ uviedol Šimko.

Nákup kontajnerov je podmienený schválením rozpočtu, primátor verí, že v júni ho poslanci odobria.  „Brantner stiahne 1 100 litrové nádoby, kde budú tí ľudia klásť smeti?A nebudeme mať rozpočet. Zas vám tuto čestne prehlasujem, zase poruším zákon a kúpim tie nádoby, aby som tu nemal Neapol v Taliansku. Povedzte mi, čo môžem robiť?,“ uviedol primátor.

Na otázku, či pripúšťa porušenie zákona pri dovoze smetiarskych áut, keďže mesto nemalo schválený rozpočet, primátor spomenul, že ho poslancom predkladal opakovane. „Keby som to nebol urobil, čo som urobil, že donesiem tie smetné autá, tak tým pádom čo? Fakt kúpim fúriky a rozdelím to medzi poslancov? Aká tu je spoločenská nebezpečnosť môjho konania voči občanom Rimavskej Soboty?,“ poznamenal Šimko a naznačil, že má podozrenie na lobing zahraničnej firmy medzi poslancami. „Kým som ja primátor mesta, smeti budeme zbierať my, pod značkou Technických služieb mesta Rimavská Sobota,“ uzavrel primátor.

Samospráva vypísala verejné obstarávania aj na separovaný zber a skládkovanie. Ako pre Rimava.sk pred časom uviedla vedúca oddelenia rozvoja mesta Eva Muráriková, elektronické aukcie boli už ukončené. „Výsledky boli oznámené účastníkom a v zákonnej lehote budú informovaní aj občania,“ povedala Muráriková. Ako dodala, do 5. júna beží lehota, kedy zúčastnení môžu podať odvolanie a celá súťaž môže byť zrušená.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross