No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Minister Sólymos priblížil čerpanie Eurofondov, starostovia sa pýtali i na riešenie odpadových vôd

V piatok navštívil región Gemer-Malohont minister životného prostredia László Sólymos. Na Obecnom úrade v Bátke sa stretol s primátormi a starostami z regiónu. Cieľom bolo jednak oboznámiť starostov z okresov Rimavská Sobota, Revúca, Lučenec a Veľký Krtíš s možnosťami financovania rozvojových projektov v oblasti životného prostredia, podať informácie ohľadom pripravovaných výziev z eurofondov aj Envirofondu, ale zároveň sa aj informovať priamo od regionálnych aktérov o ich problémoch a potrebách v oblasti životného prostredia.

Podľa Sólymosa majú samosprávy mnohé problémy v oblasti životného prostredia, ktorými sa musia popasovať. Patrí medzi ne najmä odpadové hospodárstvo, odpadové vody, vodovody, čierne skládky či protipovodňové opatrenia. Podľa ministra v tomto vedia pomôcť eurofondy. Z Envirofondu sa okrem toho dajú riešiť aj otázky energetiky či znižovania energetickej náročnosti.

Na stretnutí minister predstavil aj priority envirorezortu. Ako povedal, výjazdy do regiónov považuje za dôležité. Je rád, že sa môže stretnúť a hľadať spôsob, ako spraviť podľa jeho slov možno drobné, no dobré veci pre ľudí v obciach a mestách regiónov. „Keď sa ľudstvo prvýkrát začalo zaoberať ekológiou, tak hlavnou myšlienkou bola ochrana prírody pred činnosťou človeka. Dnes je situácia ešte vážnejšia. Ochrana životného prostredia už je aj ochrana človeka a jeho zdravia pred činnosťou človeka,“ povedal minister.

Piatkového stretnutia v Bátke sa zúčastnil aj riaditeľ envirofondu Peter Kalivoda. Ten ozrejmil, že minulý rok podporili v regióne 19 projektov za približne 2 milióny, najmä energetickú účinnosť a čierne skládky. Podal informácie o očakávaných výzvach pre projekty ako sú zelené projekty pre samosprávy, budovanie verejných vodovodov, kanalizácií, čistiarní odpadových vôd či budovania zberných dvorov, ale aj na zatepľovanie verejných budov. Spomenul aj, že súťaž je síce obrovská (má 18,5 miliónový rozpočet, za minulý rok prišli žiadosti spolu vo výške 379 miliónov), ale oplatí sa to skúsiť.

Medzi prítomnými bola i generálna riaditeľka sekcie environmentálnych programov a projektov, Alexandra Magulák, ktorá predstavila harmonogram plánovaných výziev na tento rok. Ako odznelo na stretnutí, obce a mestá budú mať šancu získať zdroje aj napríklad na odpadové hospodárstvo alebo na kompostové aktivity.

V diskusii sa starostovia zaujímali najmä o možnosti riešenia odpadových vôd v malých obciach, kde nemajú čistiarne odpadových vôd, riešenie protipovodňových opatrení pozdĺž Slanej a Rimavy, alebo dokončenie vodovodov, ktoré sú už dlho rozostavané. Zaujímali sa aj o rozvoj kompostovania a separácie odpadu, a spojenie životného prostredia s ekoturizmom.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross