No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Miroslava zachránila dvojmesačnému synčekovi život za pomoci operátora 155

Presne na Valentína sa Miroslave a Radoslavovi Janitorovým z Lučenca narodil syn Sebastián. Na svet prišiel v 32. týždni tehotenstva predčasne. V apríli prežila Miroslava nočnú moru, keď jej synček omodrel, prestal dýchať, no zachovala chladnú hlavu, vytočila číslo 155 a potom nasledovalo jedenásť nekonečných minút v boji o záchranu života, kým prišla sanitka so záchranármi.

„Malý zaspal a tak som si odskočila zohriať jedlo. Keď som sa asi po minúte vrátila do izby, nezdalo sa mi na ňom niečo. Pozrela som sa bližšie. Bol celý sivomodrý, pery mal modré až fialové,“ povedala Miroslava.

„Nedýchal, zatriasla som ním, snažila som sa ho prebrať, ale vôbec nereagoval a tak som rýchlo vytočila číslo 155. Službu ako operátor mal Marián. Povedal mi, že mám dať malému 5 vdychov tak, že mu mám perami obopnúť nos aj ústa. Potom som musela aj resuscitovať,“ spomína si na nekonečné sekundy. Potom musela zvládnuť samotné oživovanie. „Ďalej mi z linky 155 hovorili, že mu mám stláčať dvomi prstami hrudník. Už ani neviem koľkokrát som toto robila, ale po asi polovici telefonátu, ktorý trval jedenásť minút sa Sebastián prebral,“ teší sa mama malého chlapčeka.

Sebastiánko začal zvracať, operátor povedal mamičke, aby dieťa pretočila nabok, aby sa nezadusil zvratkami. „Operátor mi neustále hovoril, že ho mám štípať, nech plače. Boli to nekonečné minúty. To sa ani nedá povedať, čo som prežívala a ubralo mi to z môjho života veľa rokov. Mne sa tých jedenásť minút od začiatku telefonátu s operátorom, kým neprišli záchranári, zdalo ako večnosť. „To, že som poznala základy prvej pomoci mi teraz určite pomohlo a aj vďaka tomu môj synček žije. Ostatným mamičkám, ktorým by sa také niečo stalo odkazujem, že v prvom rade nemôžu spanikáriť, nech zachovajú rozvahu, zavolajú na číslo 155 a určite ten boj zvíťazia,“ odkazuje Miroslava Janitorová.

,,Sebastiánkovi pomohlo a zachránilo mu život najviac to, že jeho mamička nestratila v kritickej, extrémne vypätej situácii hlavu. Nespanikárila a dokázala počúvať pokyny nášho operátora, tak aby sa situácia zvládla a chlapček začal dýchať," objasnil hovorca záchranárov Boris Chmel, podľa ktorého tento prípad ukazuje, že my sami máme záchranu najbližších vo vlastných rukách. Ako poznamenal, netreba sa báť poskytovať prvú pomoc do príchodu záchranárov, len vtedy má pacient šancu na prežitie.

„Predovšetkým treba počúvať operátora, komunikovať s ním a riadiť sa jeho radami. Ukázalo sa aké dôležité je absolvovať kurzy prvej pomoci, pretože človek po kurze, tak ako pani Miroslava vie omnoho lepšie reagovať na rady operátora, ako ten, ktorý si takúto situáciu nevyskúšal na figurínach,“ dodal Chmel.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross