No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mladí Zuš-kári opäť hviezdili, za svoj krátky film získali ďalšiu cenu

perex-zuskaMladí filmári z odboru audiovizuálnej a multimediálnej tvorby na ZUŠ v Rimavskej Sobote získali opäť ďalšiu cenu. Za svoj krátky hraný film Stranger si po pre nich úspešnej súťaži Zlatá klapka tentoraz odniesli bronzovú priečku z medzinárodnej súťaže amatérskych filmov Unica 2016.„V Zuš-ke kde máme aj vďaka vedeniu dobré podmienky na prácu a vychádzajú nám v ústrety, sme sa rozhodli, že si natočíme tento krátky hraný film. Prišiel za mnou jeden z mojich študentov s krátkou básničkou, v ktorej bol tento príbeh,“ uviedla Jana Janove, ktorá v Základnej umeleckej škole v Rimavskej Sobote vedie spomínaný odbor. Ako ďalej poznamenala, spočiatku s touto básňou „bojovali“ a prekrúcali tak, aby sa to dalo natočiť. Postupne však podľa jej slov aj s pomocou svojich študentov si vytvorili tzv. storyboard, kde sú zakreslené všetky veľkosti záberov a rôzne poznámky, a vybrali miesto natáčania.

Tento film má jednu zaujímavosť, je natočený bez jediného slova. Na otázku prečo je to tak, Janove odpovedala: „Snažím sa, keď učím najprv zadávať, aby sme natáčali bez slov. Aby sme sa učili vnímať obrazom a niečo hovoriť obrazom, čiže preto si robíme aj tie nákresy, pripadne aj fotky, aby študenti vedeli rozprávať obrazom.“ A ako doplnila, myslí si, že v súťaži Unica uspeli práve preto, že vo filme nezaznie ani jediné slovo. To však podľa Janove neubralo nič na tom, aby sa pri nakrúcaní necítili ako praví filmári. „Cítili sme sa ako pravý filmový štáb a všetci sme si to veľmi užili,“ podotkla vedúca odboru a dodala, že hoci je Rimavská Sobota malým mestom „na konci sveta“ je plné potenciálu.

A keďže myšlienka natočiť krátky hraný film prišla od študentov odboru, tak rovnako aj réžia v ich rukách. Tú mal na starosti zrejme najmladší režisér na Slovensku, iba 16-ročný Matthias Kasár. S filmárčinou však už má skúsenosti. Ako priblížil, pred nakrúcaním Stranger-a, spoločne aj s ostatnými natočili krátky vianočný film o kaprovi Karolovi. „S týmto sme uspeli v Petrohrade,“ poznamenal Matthias, podľa ktorého ocenenie za film Stranger je vo väčšom rozsahu.

Mladí filmári však už teraz majú ďalšie plány. Ako Matthias prezradil, v krúžku sa dohodli, že najbližšie natočia dokument, a to o jednom rimavskosobotskom hudobnom skladateľovi.

*Okrem Matthiasa a Janky, sa na filme podieľali aj Matej Kováč, Gerald Gorondi a Patrik Ján Kovács.

*Doplnené
Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross