No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mladý jazdec z R. Soboty vstúpil do sveta rally, obhájil svoj titul

Mladý jazdec z Rimavskej Soboty, Maroš Sucháč - prezývaný Majo, ktorý úspešne bodoval v juniorských kategóriách či Mini Rally Cupe po dovŕšení 18-tky oficiálne vstúpil do sveta rally. V uplynulej sezóne pritom v kopcoch patrí opakovane medzi najrýchlejších jazdcov vo svojej kategórii A-1400. Priaznivci motošportu talentovaného Maja na upravenej Škode Fabia od Beti Racing Teamu mohli vidieť na niekoľkých kopcových súťažiach. Nechýbal ani na domácich pretekoch na serpentínach v Ožďanoch. Spolu s ďalším jazdcom a zároveň učiteľom autoškoly, ostrieľaným Ľudovítom Pollákom, boli ocenení medzi najlepšími vrchármi na Slovakiaringu v Orechovej Potôni. Prečo mladému jazdcovi vôňa benzínu a rýchlosti prirástla k srdcu, keď študuje v úplne inom odvetní a čo považuje zatiaľ za jeho najväčší úspech, prezradil v rozhovore pre Rimava.sk.

Kedy v tvojom živote prišla myšlienka, že začneš pretekať?
Keďže sa môj otec venuje motošportu a sám niekedy pretekal, bola len otázka času kedy do toho sám spadnem. Kým som bol menší neuvedomoval som si, aký krásny šport to je.. Chytilo ma to približne v 11-tich rokoch a pri prvej možnej príležitosti, v roku 2014 som sadol do pretekárskeho auta a od vtedy som neprestal .. Je to ako droga.

Čo ťa k tomu motivovalo?
Motošport celkovo beriem ako únik z reality, ten pocit keď nič iné neexistuje, len ten moment. Motiváciu nebolo treba, ja som ten pocit proste potreboval. Keďže mi vek nepovoľoval ešte šoférovať a na rally sú prejazdy na rýchlostne skúšky po bežných cestných komunikáciách som do svojej 18-tky jazdil preteky automobilov do vrchu a po 18-tke som prešiel na rally kde som abslolvoval rally školu a oficiálne som vstúpil do sveta rally.

S ktorým pretekom si najviac spokojný?
Myslím že AutoShow Sovakiaring kde sa jazdili dve ostré merané rýchlostne skúšky a jedna voľna. Za tie dve rýchlostne skúšky som dokázal držať tempo s oveľa silnejšími autami a keďže v rally sú spojené kategórie a jazdil som v triede s omnoho silnejšími autami a tretie miesto v triede 7 bolo veľkou odmenou.

Kde všade si pretekal v uplynulej sezóne? Na akom aute jazadíš?
Bol to klasický domáci pretek PAV Oždianske Serpentíny, skoro domáca Dobšiná, Rally Košice a AutoShow Slovakiaring. Už dva roky jazdím na Škode Fabia 1.4 16V v kategórii A-1400 . Auto určite nie je sériového charakteru a má množstvo úprav.

Na ktorých pretekoch sa rozhodlo o tvojej celkovej pozícii ?
V kategórii A-1400 sa všetko rozhodovalo na Dobšinej kde hneď prvý deň odpadol môj konkurent kvôli technickej poruche čiže sa mi cesta bez problémov otvorila, stačilo dôjsť .

Aké si mal najlepšie výsledky?
Rok 2017 bol dosť prelomový keďže som prvýkrát sadol do Fabie a zároveň aj o prvé kilometre v majstrovstvách Slovenska. Bolo to veľmi o „zvykaní“ keďže auto si prenajímame a nie sú možnosti na testovanie/trénovanie. A aj tak držať tempo s chalanmi čo jazdia celý rok nebol vôbec zlý výsledok a ocenenia hovoria za všetko.

Za rok 2017 sa mi podarilo obsadiť 3. miesto absolútne v kategórii junior, a o rok neskôr znova majster v kategórii A-1400 .. ale aj tak za najväčší úspech radím aj moju prvú sezónu kde sme boli majstri v Mini Rally Cupe v triede Z6. Čiže pekný úvod kariéry.

Úspech jazdca závisí aj od dobrého navigátora. Ským aktuálne pretekáš?
Aktuálne mám spolujazdkyňu, Luciu Krišandovu, s ktorou si predstavujem aj ďalšiu spoluprácu. Okrem nej som mal v kokpite aj trojnásobnú majsterku Slovenska v rally Veroniku Havelkovu a jazdil som aj s našim mechanikom Martinom Devošom.
Na Slovensku je problém nájsť stáleho spolujazdca .. celkovo je ich málo .. takže podľa okolnosti a času dotyčných sme si hľadali cestu k sebe..

Ako budeš tráviť čas mimo sezónu?
Mimo sezónu sa čisto venujem škole. Zaberá mi to dosť času a na motošport nezostáva žiaden čas.

Čo študuješ?
Študujem v úplne inom odvetí ako je motošport. Študujem na Súkromnej strednej umeleckej škole vo Zvolene a to fotograficky design. Uvedomil som si, že motošport na Slovensku ma nikdy živiť nebude a nikdy som nechcel byť chalan čo bude ležať špinavý pod autom od oleja. Vybral som si sféru, ktorá ma tiež neskutočne napĺňa a baví. Je to tiež možnosť a cesta ako prísť k motošportu, ale možno menším oblúčikom 🙂

Chystáš sa aj na budúcu sezónu na preteky?
Budúca sezóna je ešte vo hviezdach, každopádne s motorsportom určite prestať nechcem. Bude sa všetko odvíjať od financií a možnosti. Každopádne by sme chceli minimálne absolvovať tie iste podujatia čo tento rok .

Máš svoje predsavzatie do nového roku?
Predsavzatie si väčšinou nedávam.. vždy sa snažím pracovať nad tým, čo už funguje viac rokov. Hlavne ísť za svojim cieľom, plniť si sny a robiť pre to všetko.

Viac o mladom pretekárovi sa dozviete v krátkom filme z prostredia pretekov.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO a VIDEO: Archív Maja Sucháča


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross