No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na dva dni sprístupnia verejnosti útroby vodnej nádrže Málinec

Pri príležitosti Dňa vody, ktorému patri 22. marec, chce Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) verejnosti priblížiť potrebu ochrany vody ako životodarnej tekutiny, ale aj ochranu pred jej silou v prípade povodní. Urobí tak sprístupnením niektorých vodných nádrží na Slovensku a ich útrob, kam sa bežný človek nedostane. Jednou z nich je aj vodná nádrž Málinec v okrese Poltár. Rimava.sk o tom informoval Pavel Machava, hovorca SVP. Jej útroby si môžete pozrieť už dnes, 23. marca v časoch o 11:00 a 13:00 hod. a rovnako aj v sobotu, 24. marca o 10:00 a 12:00 hod. Vstupy sú bezplatné.

Podľa hovorcu návštevníci budú môcť vidieť ako funguje takéto vodné dielo. „Dostanú sa aj do štôlní a útrob nádrže, čo bežne prístupné nie je, pretože Málinec je vodárenská nádrž. To znamená, že voda sa ďalej spracúva z nej je potom pitná voda a je tam najprísnejší stupeň ochrany,“ ozrejmil Machava. Ako doplnil, prevádzku a útroby nádrže tak široká verejnosť môže vidieť iba tieto dva dni v roku.

Vodných nádrží, ktoré sa sústreďujú na pitné účely, akou je aj Málinec, je na Slovensku iba osem. Ostatné podľa hovorcu slúžia na protipovodňové účely alebo na zásobovanie priemyselnou vodou. Okrem toho vodná nádrž Málinec patrí medzi najmladšie vodné nádrže na Slovensku. Bola otvorená až v roku 1994. Jej história však siaha už do doku 1977, kedy ľudia v regióne Ipľa začali pociťovať problémy s nedostatkom pitnej. Riešením bola stavba vodného diela Málinec, ktoré začali realizovať 1. apríla 1986. Nádrž uviedli do prevádzky v roku 1994 a v súčasnosti sú z nádrže pitnou vodou zásobované aj mestá Fiľakovo, Lučenec a Veľký Krtíš.

Málinec tvorí spolu s nádržami Hriňová a Klenovec jednoúčelovú vodárenskú sústavu na strednom Slovensku. V zatopenom území úplne zanikla osada Hámor, ale aj okolité usadlosti Hrozinovo, Chmelná, Šťavica. Samotné dielo tvorí vlastná vodárenská nádrž na hornom toku Ipľa a úpravňa vody. Výška hrádze je 53 metrov a celkový objem nádrže je vyše 26 miliónov kubických metrov.

Zaujímavosťou je, že rieka Ipeľ má všetkých 12 prítokov v katastri Málinca z pravého brehu. Prítoky Chocholná, či Smolná sú výdatné natoľko, že sú takmer rovnocenné rieke Ipeľ. Práve výdatnosť zdrojov bola rozhodujúca pri výbere stavby pre zásobovanie pitnou vodou v Málinci.

Zdroj: Rimava.sk, SVP  FOTO: Facebook SVP


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross