No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na módnej prehliadke počas olympiády sa predstavila aj mladá návrhárka z Kružna

24. augusta 2012 |  | 

Módna prehliadka v Slovenskom dome počas nedávnych olympijských hier v Londýne zožala veľký úspech, predstavili sa na nej slovenskí návrhári zvučných mien, zvučné boli aj mená hostí. Popri modeloch Veroniky Hložníkovej, Lukáša Kimličku či Borisa Hanečku do Anglicka putovali aj diela mladej študentky, 23-ročnej Henriety Kurčíkovej z Kružna. Tá ich vytvorila ako svoju bakalársku prácu, na absolventskej prehliadke zaujali známeho stylistu a tak sa dostali až do Londýna, na prehliadku, ktorá vychádzala z tradičných slovenských odevov. Henrieta priznáva, že je to zatiaľ jej najväčší úspech, sama čerpá inšpiráciu práve vo folklóre a ako hovorí, ľudia si málo uvedomujú bohatstvo ľudovej tvorby. Mladá návrhárka, ktorá už ako malá kreslila modely pre kamarátky, by raz chcela v oveľa väčšej miere „pretaviť“ prvky folklóru do súčasnej módy.

Henrieta študuje na Vysokej škole výtvarných umení, v ateliéri textilného priestoru. Jej bakalárska práca mala pôvodne vyzerať úplne inak, na poslednú chvíľu ju však zmenila, vďaka workshopu, kde vytvárala modely novodobých „čepcov“, inšpirujúc sa v odevoch našich predkov. „Ja sa s obľubou venujem slovenskej ľudovej tvorbe, myslím si, že ľudia si u nás, v porovnaní so zahraničím, málo uvedomujú krásy slovenského folklóru,“ hovorí pre Rimava.sk študentka a dodáva, že na modeloch pracovala tri týždne. „Keďže som si tému zmenila tesne pred odovzdaním práce, makala som naozaj doslova dňom aj nocou,“ spomína dnes už s úsmevom Henrieta.

Na absolventskej prehliadke bolo podľa jej slov mnoho ľudí, medzi nimi aj stylista Milan Štefan, ktorý si všimol výtvory začínajúcej návrhárky z Kružna.

Práve on bol jedným z tých, ktorí zostavovali kolekciu aj na prehliadku v Slovenskom dome počas olympiády v Londýne. Prišiel si ju pozrieť aj prezident Ivan Gašparovič či predseda Slovenského olympijského výboru František Chmelár.

Mladá študentka sa veľmi teší tomu, že jej modely sa objavili spolu s dielami známych návrhárov, hoci sa predstavila už aj v iných európskych krajinách, táto prehliadka podľa nej bola najviac medializovaná. Ako hovorí, je to pre ňu hnací motor do ďalšej tvorby: „Modely si vytvárame sami, financujeme si ich sami a sú to neraz dosť vysoké sumy, preto je takáto odozva vždy dobrou motiváciou.“

Henrieta mala už odmalička jasno v tom, akým smerom sa chce uberať. „Mamina ma na základnej škole dala do matematickej triedy, matika mi však vôbec nešla, zato vo výtvarnej sa mi vždy darilo,“ smeje sa vysokoškoláčka, ktorá už ako malá do zošitov kreslila modely oblečenia pre kamarátky. Na strednú školu išla do Trenčína, na vysokú ju tiež zobrali na prvý pokus, hoci ako je dobre známe, prijímačky na školu umeleckého zamerania sú neraz riadnym sitom. Henriete sa podarilo dostať dokonca aj do Zlína, na dizajn topánok, rozhodla sa však pre Bratislavu. Už o pár týždňov tu pokračuje v piatom ročníku a ako hovorí, naďalej by sa chcela venovať slovenskej ľudovej tvorbe a posúvať ju do súčasných merítok.

[su_nggallery id=794]

Zdroj: Rimava.sk
foto: Jakub Čajko   modelka: Laura F./exit m m

 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross