No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na reštaurovanie vzácneho stropu v kostole použili aj vlastné zdroje

perex-kostolVzácny kazetový strop v gotickom kostole v Malých Teriakovciach čaká druhá etapa reštaurovania. V prvej etape prebehol aj reštaurátorský prieskum. „Strop bol vtedy demontovaný a odvezený do reštaurátorského ateliéru, kde ho čistili od červotočov,“ povedal pre Rimava.sk námestný farár Evanjelického cirkevného zboru v Hrachove Ondrej Majling. Podľa jeho slov na druhú etapu dostali finančný príspevok od Ministerstva kultúry SR vo výške 10 tis. eur. Kofinancovať ho bude Evanjelický cirkevný zbor vo výške päť percent.

Ako ďalej uviedol na opravu stropu použili aj vlastné zdroje. „Pod stropom bolo doštenné podbitie, ktoré už bolo prehnité, tak sme vyzbierané peniaze použili práve na toto. Opravu sme realizovali na prelome mesiacov júl a august tohto roku,“ priblížil Majling, podľa ktorého by chceli financie z príspevku ako aj z vlastných zdrojov použiť aj na opravu strechy a vežičky kostola.

Obnovu čaká aj kostol v Čerenčanoch

Tento rok čaká obnovu aj kostol v Čerenčanoch. Opraviť by chceli podľa farára Majlinga fasády a vežu kostola. Použijú na to finančný príspevok MK SR vo výške 15 tis. eur. Podieľať sa na spolufinancovaní budú taktiež piatimi percentami. „Všetko je však v štádiu riešenia,“ poznamenal Majling a dodal, že ich ešte čaká výberové konanie.

kostol

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív Rimava.sk/Maťo Krivulka

Súvisiace články
MALÉ TERIAKOVCE: Vzácny strop v gotickom kostole čaká reštaurátorský prieskum


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross