No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na Rontouke ocenili dva kolektívy a troch jednotlivcov

V rámci jubilejného ročníka Klenovskej Rontouky starostka obce Zlata Kaštanová počas zahájenia osláv odovzdala viacero ocenení. Udelené boli po odznení hymny na hlavnom pódiu v Klenovci, dvom kolektívom a trom jednotlivcom. „Sú to ľudia, ktorí sa chopili práce, pridali k nej talent, tvorivosť ale najmä kus obetavosti, chuti a usilovnosti. Obdarovali svoju obec a tým aj nás,“ uviedla Kaštanová a poznamenala, že nemyslia len na seba a celé roky odovzdávajú svoje ja pre potešenie a spokojnosť iných.

Čestné občianstvo obecné zastupiteľstvo udelilo výtvarnej umelkyni a rodáčke Vlaste Laudisovej za šírenie dobrého mena obce Klenovec vo svete a za obohatenie ľudského poznania výtvarnými dielami. Tento rok sa podľa Kaštanovej dožíva životného jubilea, neskôr žila v Rimavskej Sobote a v súčasnosti pôsobí v Bratislave, kde žije v spoločnosti výtvarných umelcov. Najviac ju oslovila abstrakcia a prvú samostatnú výstavu mala v roku 2009.

Cenu starostky obce získal aj Klub dôchodcov pri príležitosti jeho 40. výročia založenia a za aktívnu činnosť jej členov v obci. „Zúčastňujú sa spoločenského života v obci, aktívne sa zapájajú pri organizovaní GMFS ( Dvor starých materí), snažia sa spríjemniť jeseň života klenovským seniorom klubovou činnosťou.,“ priblížila starostka. Jeho zakladateľmi boli Júlia Segečová, Ján Ulický a Július Belan.

Obecné zastupiteľstvo udelilo cenu speváckemu zboru Evanjelickej cirkvi habsburského vyznania pri príležitosti 30-teho výročia jeho založenia a za aktívnu činnosť v obci. „Svojimi vystúpeniami obohacuje vnútrozborové aktivity a zúčastňuje sa na vystúpeniach v kostoloch či na prehliadkach spevokolov, ale aj na akciách v obci,“ pripomenula Kaštanová.

Cena starostky obce Klenovec bola udelená Jánovi Fottovi za zachovávanie gubárstva a umeleckej ľudovej výroby v obci. Podľa Zlaty Kaštanovej sa venuje technológii spracovania vlny, ktorá je v súčasnej dobe veľmi ojedinelá, ide o ručnú prácu a je vo využití na rôzne účely vzácna. Gubárstvu sa venuje od roku 1979 a z 36 výrobcov ostal sám. „Aktívne sa zasadzuje za zachovanie gubárstva, ochotne pomáhal pri zriadení múza súkenníctva a gubárstva v našej obci,“ priblížila starostka, podľa ktorej Fotto dostal minulý rok ocenenie Majster ľudovej umeleckej výroby.

Cenu starostky obce Klenovec udelilo obecné zastupiteľstvo Darine Kiššákovej, riaditeľka Gemersko-malohontského osvetového strediska, za celoživotnú prácu v kultúrnej oblasti a dlhoročnú pomoc pri organizovaní Gemersko-malohontských folklórnych slávností. „Je to človek, ktorému práca prirástla k srdcu a je jeho každodennou súčasťou. Jej cieľovm je neustále skvalitňovať aktivít v kultúre vo všetkých žánroch v celom našom regióne v spolupráci s obcami,“ priblížila starostka Klenovca, podľa ktorej sa aktívne podieľa na Klenovskej rontouke či Dni filmu a divadla v obci.

Starostka zároveň uviedla, že ju teší, že desiatkam organizátorov sa každý rok podarilo pripraviť pekné, zážitkami naplnené tri dni osláv folklórnych slávností Klenovská Rontouka. Podľa jej slov, svoje umenie tu predstavili stovky súborov z rôznych regiónov Slovenska, ale aj zahraničia. Zároveň ocenila, že na slávnostiach sa odprezentovali aj desiatky ich klenovčanov z FS Vepor, kde už 30 rokov je choreografkou Stanislava Zvarová. Súbor však vedú spolu s manželom Jaroslavom a sú aktívni a dlhoroční tvorcovia Klenovskej Rontouky.


Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
RONTOUKA: Klenovec sa zapísal do knihy rekordov, pripomenuli si staré remeslo a tkali deň aj noc
DOPLNENÉ FOTO/VIDEO: Klenovská rontouka v plnom prúde, jubilejný ročník v sobotu aj s Lúčnicou


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross