No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na úrade v Tornali zriadili kanceláriu prvého kontaktu pre imobilných, vybavovanie chcú zjednodušiť

tornalaTornaľská samospráva zriadila v budove mestského úradu bezbariérovú kanceláriu prvého kontaktu, kde by občania mali vybaviť viaceré svoje požiadavky. „Je to prijímacia miestnosť na prízemí budovy, lebo sme mali dlhodobo problém vybavovať imobilné osoby. Máme tu schody, ale toto bude lepší a ústretový krok pre občanov,“ priblížil pre Rimava.sk prednosta Mestského úradu Ladislav Nagy. Ako spomenul, v uplynulých dňoch skončili so stavebnými úpravami a čiastočne už fungujú, ale do konca septembra by už mali byť v plnej prevádzke. „Občan priamo z ulice vojde do miestnosti na prízemí a dostane tam informácie o postupoch na úrade a môžu tam dávať žiadosti a podnety,“ povedal Nagy. Zároveň dodal, že nešlo o veľkú investíciu a úpravy tam robili vlastní zamestnanci a pomáhala im aj jedna firma. Súčasťou má byť aj informačná tabuľa.

Podľa prednostu na úrade prebieha aj informatizácia, kde sa pripravujú na zákonom uloženú povinnosť digitalizácie siete, teda vybudovanie elektronického kontaktu občan – samospráva a štátna správa. Stihnúť by to chceli v rámci zákonnej lehoty, do marca. Vybavovanie by podľa neho malo zjednodušiť a urýchliť aj zavedenie elektronického podpisu. „Chceli by sme to urýchliť, ľudia boli navyknutí prísť hocikedy na úrad, ale pracovníci majú na starosti aj inú agendu. Navyše samospráva vykonáva stále viac a viac úloh,“ tvrdí prednosta a dodáva, že v súčasnosti sa u nich veľmi nedodržiavajú stránkové hodiny a preto chcú aj zaviesť úradné hodiny, aby mali viacej času na ostatnú agendu. „Aj tak je toho strašne veľa, pracovníci sú administratívne preťažení,“ povedal prednosta úradu, na ktorom pracuje 23 referentov. Ako Nagy podotkol, sú v konsolidačnom procese a počet zamestnancov veľmi rozširovať nemôžu. Nagy ocenil už zrealizované skvalitnenie priebehu mestských zastupiteľstiev, kde poslanci hlasujú elektronicky. Zjednodušenie do budúcna Nagy vidí aj v zámere vytvoriť digitálnu mapu mesta, čo bude možné po digitalizácii sietí. V databáze by mali byť rozvodové siete, vodovod, kanalizácia, plyn či káblové rozvody a tým pádom sa budú môcť rýchlejšie vyjadrovať napríklad k stavbám.

Budovu v súčasnosti čaká oprava kvôli zatekajúcej streche. Podľa Nagya v súčasnosti prebieha verejné obstarávanie a čakajú na ponuky. V rozpočte mesto počíta so sumou viac ako 120 tis. eur, vyčlenené majú byť z rezervného fondu.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross