No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na veľkonočné sviatky je možné nazerať dvomi spôsobmi

vyroba-kraslic1Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanov, počas ktorého si pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Pre iných je to príležitosť zísť sa s rodinou. No spája sa však aj s rôznymi ozdobami, z ktorých sú zrejme najznámejšie maľované či vyškrabávané kraslice plné farieb. Zdobené veľkonočné vajíčka vyrábali aj v Ženskom inštitúte tvorivosti v Rimavskej Sobote, kde si približne desať žien pripravilo originálne a kreatívne kraslice. Veľká noc však nie je len o krasliciach či iných ozdobách. Redakcia Rimava.sk sa jednej z účastníčok, Eleny Lindisovej, opýtala aj na „zákulisie“ príprav pred veľkonočnými sviatkami ako aj na to, čo pre ňu znamenajú a ako ich bude tráviť.

„Na veľkonočné sviatky je možné nazerať dvomi spôsobmi, buď pohľadom náboženským alebo pohľadom realistickým,“ hovorí Elena Lindisová. Podľa jej slov nám náboženstvo hovorí o smrti a zmŕtvychvstaní, ktoré je pre ňu symbolom nádeje. „Ľudia vždy niečomu verili a viera je v živote akousi barličkou, o ktorú sa vždy opierame a je úzko spojená s nádejou,“ dodala. Ako ďalej uviedla, ten realistický pohľad je v jej prípade taktiež dôležitý. „Tu je Veľká noc pre mňa symbolom nového života, prísľubom šance na nový začiatok, ktorý sa snúbi v symboloch Veľkej noci, bez ktorých si ju neviem predstaviť, ako vajíčko, klíčiaca tráva, vetvičky bahniatok či mladá žihľava, toto sú symboly nového začiatku,“ priblížila Lindisová, podľa ktorej neodmysliteľnou súčasťou týchto sviatkov je aj zrod nového života, ktorý podľa jej slov symbolizujú kuriatka, baránky, či zajačiky, ktoré sa rodia v tomto období.

Svoje zručnosti v zdobení kraslíc nevyužíva len v Ženskom inštitúte tvorivosti. Ako prezradila veľkonočné kraslice ozdobuje aj doma. „Snažila som sa vždy používať hlavne tradičné metódy, ktoré pochádzajú z dôb kedy ľudia používali to čo im ponúkala príroda ako napríklad cibuľové šupky či cvikľovú šťavu na podklady, a potom vyškrabávanie či tradičné maľovanie prírodnými farbami. Robili sme aj kraslice zdobené farebnými bavlnkami alebo známou voskovou technikou. Z každého roku nám nejaké zostali, takže dnes mám doma v nich ukryté spomienky na mnohé krásne chvíle strávené s mojimi najmilšími,“ poznamenala a dodala, že rovnako aj svoje dve dcéry vychováva v duchu tradícií našich predkov a keďže sama vyrastala v takom prostredí, preto je ňu Veľká noc príležitosťou byť s rodinou.

Ako ďalej uviedla, v kruhu rodiny spoločne pripravujú tradičné jedlá, ktoré mnohé z nich nikdy inokedy nevaria, zdobia vajíčka, zbierajú vetvičky bahniatok na výzdobu. „Spoločne upravíme bytík, nachystáme slávnostnú večeru v sobotu, cez deň držíme pôst, ktorou sa začne čas sladkého oddychovania a relaxu,“ doplnila Lindisová, ktorá ako priznáva, nie je zástanca jednej tradície, a to sú veľkonoční šibači, oblievačka a šibačka. Podľa jej slov podstata tohto zvyku je logická a pramení z minulosti, ale dnes dostala táto tradícia úplne iný rozmer. „A to mi vadí,“ podotkla.

Preto na Veľkonočný pondelok si podľa jej slov plánujú s rodinou výlet do prírody, na miesta kde ešte neboli. „Na celý víkend nikdy neodchádzame, pretože chceme doma zažiť atmosféru Veľkého piatku, Bielej soboty a Veľkonočnej nedele,“ dodala na záver Lindisová.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross