No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na život Rómov v regióne sa prišli pozrieť členovia slovenského UNICEF

21. júla 2011 |  | 

Členovia predsedníctva slovenského výboru pre UNICEF v júli navštívili Rimavskú Sobotu aj niektoré okolité obce, v ktorých žijú Rómovia. Ako pre Rimava.sk potvrdila tlačová tajomníčka UNICEF Slovensko Anna Beňová, išlo o výjazdové zasadnutie predsedníctva. V regióne sa zišlo na podnet dlhoročného člena UNICEF, pediatra Dušana Rybára, ktorý má ambulanciu v Rimavskej Seči.

Podľa jeho slov boli členovia predsedníctva na Dúžavskej ceste v Rimavskej Sobote, v rómskej osade v Klenovci, v Ratkovej a Rimavskej Seči. Stretli sa aj s primátorom okresného mesta Jozefom Šimkom, prednostom Obvodného úradu Františkom Mátém a zástupcami Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Spoločne sa zaoberali otázkou, prečo rómski asistenti nepôsobia v oblasti, na ktorú boli vyškolení.

Ako doktor Rybár pre Rimava.sk uviedol, v rómskych osadách členovia UNICEF videli podmienky, v akých Rómovia žijú. Na Dúžavskej ceste sa stretli s agresivitou, nadávkami a dokonca aj fyzickými útokmi. „Aj 50 centov za sprchovanie v hygienickom centre sa zdá obyvateľom Dúžavskej cesty veľa, nepáčilo sa im, keď som povedal, že za jednu krabičku cigariet by sa mohli šesťkrát okúpať," podotkol doktor a dodal, že v obciach prebehla návšteva bez problémov.

„Predbežné závery sa niesli v takom zmysle, že hoci žijeme v strednej Európe, v niektorých prípadoch, čo sa týka Rómov, sa skôr podobáme rozvojovým krajinám,“ zhrnul Rybár a dodal, že situácia sa z roka na rok zhoršuje. Podľa jeho slov súčasná generácia rómskych matiek nie je pripravená na život ani na materstvo, deti by do materských škôl mali chodiť skôr, aby získali základné hygienické návyky. Napriek pozitívnej motivácii k štúdiu v podobe rôznych príspevkov podľa Rybára väčšina Rómov končí školu na prvom stupni. "Na stredné školy sa dostane asi desať percent z nich, polovica však ani stredoškolské štúdium neukončí," povedal pediater. Ako doplnil, Rómovia vidia, že sa dá vyžiť zo sociálnych dávok, veľkým problémom je aj úžera.

Dušan Rybár je členom UNICEF asi 23 rokov, vo výkonnom výbore je 11 rokov. "Už dlhú dobu som pravidelne žiadal, aby sa výjazdy konali priamo na miestach, kde žijú Rómovia. Najbližšie sa stretneme na východnom Slovensku, situáciu tam asi netreba osobitne približovať," hovorí Rybár, podľa ktorého na Slovensku chýbajú systémové riešenia rómskej problematiky. Ako dodal, realizovať by sa mali v troch kľúčových oblastiach, vo vzdelávaní, práci a zdraví. "Rómovia sa však spoliehajú na to, že sa štát postará," uzavrel.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross