No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Najteplejšia vodná nádrž je po rekonštrukcii takmer plná, začali s jej zarybnením

teply-vrch-07Najteplejšia vodná nádrž Teplý Vrch v okrese Rimavská Sobota, ktorá patrí k najteplejším na Slovensku, je po minuloročnej rekonštrukcii bezpečnostného priepadu takmer plná. Rybári začali s jej jarným zarybnením a prípravami na sezónu. Ako Rimava.sk informoval predseda mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Rimavskej Sobote a rybársky hospodár na Teplom Vrchu Igor Borlok, do vodnej nádrže nasadili približne tri tony kaprov rôznych veľkostí. Na vodnej nádrži platil minulý rok zákaz lovu rýb, vodná hladina bola v priebehu minulého leta znížená na takmer minimum. Po dokončení prác podľa Borloka ministerstvo obmedzenie zrušilo a od 1. júna budú v rámci zákona pokračovať v love rýb, o pretekoch však zatiaľ neuvažujú. Zároveň podotkol, že výlov bol povolený od začiatku roka, zo zákona na pár týždňov.

Podľa starostky obce Teplý Vrch Jany Janšovej po nevydarenej letnej sezóne dali úľavy na daniach dvom prevádzkarom rekreačných zariadení, Ormet a bývalému Dearei, ktoré bolo v prenájme. V súčasnosti je však na rekreačné zariadenie Drieňok vyhlásená obchodná verejná súťaž na odpredaj majetku. „Rozhodli o tom poslanci na základe verejného hovoru, zhromaždenia,“ povedala Janšová, podľa ktorej obec nemá financie na prevádzku zariadenia a v súčasnosti je preto aj zatvorené.

Vodná hladina v uplynulých týždňoch dosiahla takmer maximum, dopomohli tomu aj výdatné zrážky. Podľa starostky by vodná hladina mala dosiahnuť úroveň prevádzkového poriadku v máji. „Po ukončení rekonštrukcie bezpečnostného priepadu bude vodná nádrž Teplý Vrch naplnená až po maximálnu prevádzkovú hladinu 220,7 m.n.m., čo znamená, že na Teplom Vrchu budú opäť také príjemné podmienky na rekreáciu, ako to bývalo aj v dávnejšej minulosti,“ ubezpečoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Ľuboš Krno.

Na hrádzi počas uplynulej letnej sezóny prebiehali práce na novom priepade, ktorý preverili povodne z roku 2010 ako nedostatočný. S rekonštrukčnými prácami sa začalo koncom júna, približne mesiac od prebratia stavby spoločnosťou Combin. Dôvodom rekonštrukcie v hodnote viac ako milión eur bol bezpečnostný priepad. Stavebné úpravy sa týkali objektov, ktoré na bezpečnostný priepad priamo nadväzujú, spádovisko a bezpečnostný sklz. Práce boli financované najmä z eurofondov, zo štátneho rozpočtu a zo Slovenského vodohospodárskeho podniku. Vodná hladina bola znížená a platil na nej aj zákaz lovu rýb. V priebehu leta však musela byť hladina navýšená kvôli vysokým teplotám, suchu a množstvu rýb, ktoré ostali vo vodnej nádrži. Vodu v lete okysličovali aj dobrovoľní hasiči.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Hladina vodnej nádrže po výdatných dažďoch výrazne stúpla
VIDEO: Práce na priehrade finišujú, vody je málo
TEPLÝ VRCH: Pri vysokých teplotách okysličovali rybám v nádrži vodu hasiči
TEPLÝ VRCH: Začali s prácami na bezpečnostnom priepade vodnej nádrže
TEPLÝ VRCH: Výlov rýb v rekonštruovanej nádrži neplánujú, mali by im vodu okysličovať
TEPLÝ VRCH: Vodnú nádrž opravia za viac ako 1,05 mil. eur, s prácami začnú v týchto dňoch
TEPLÝ VRCH: Starostovia upozorňujú na poškodenú nádrž, štát žiadajú o pomoc
Na rekonštrukciu vodnej nádrže Teplý Vrch vydali stavebné povolenie, čakajú na vyhlásenie výzvy
Vodná nádrž Teplý Vrch má hladinu nižšiu o tri metre. Čaká ju rekonštrukcia


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross