No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TEPLÝ VRCH: Výlov rýb v rekonštruovanej nádrži neplánujú, mali by im vodu okysličovať

teply-vrch-vypustenyVýlov rýb v rekonštruovanej vodnej nádrži na Teplom Vrchu v okrese Rimavská Sobota rybári neplánujú. Informáciu pre Rimava.sk potvrdil predseda mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Rimavskej Sobote Igor Borlok. Ako ďalej spomenul, výška vodnej hladiny je nad minimálnou prevádzkovou hranicou a pokiaľ už viac neklesne a neprídu extrémne teplá, život v nádrži by to nemalo ohroziť. Podľa Borloka sú v okrese aj po znížení vodnej hladiny na Teplom Vrchu stále vodné plochy, pri Ožďanoch alebo Číži, ktoré majú nižšiu hladinu. Napriek tomu uvažujú, že v letných mesiacoch by v nádrži umiestnili zariadenia na okysličovanie.  

Areál kúpaliska Ormet na Teplom Vrchu je pre nedostatok vody uzatvorený. V revíri vodnej nádrže platí od 1. júna zákaz lovu rýb.
Podľa Borloka by bol odlov rýb komplikovaný aj vzhľadom na to, že sú tam ryby, ktoré vážia aj niekoľko desiatok kilogramov. „Približne dvojmetrový sumec môže vážiť aj do 70 kilogramov,“ poznamenal Borlok a dodal, že v nádrži sú veľké aj Amure a Tolstolobiky. Podľa rybárov sú brehy nádrže rozbahnené a nebezpečné.

 

Vodnú nádrž, ktorá patrí medzi najteplejšie na Slovensku, budú rekonštruovať aj počas letnej turistickej sezóny. Oprava sa bude týkať bezpečnostného priepadu, ktorý bol po povodniach v roku 2010 v nevyhovujúcom stave a nestíhal prepúšťať potrebné množstvo vody. Stavenisko bolo odovzdané realizátorovi na prelome mája a júna, rekonštrukcia si vyžiada viac ako 1 mil. 50 tis. eur bez DPH. Financie na rekonštrukciu čerpá Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) najmä z eurofondov, 80,25 percent z Kohézneho fondu Európskej únie a 15,75 percent zo štátneho rozpočtu. Piatimi percentami sa bude spolupodieľať aj SVP.

Nádrž bola sprevádzkovaná v roku 1980, so svojím zásobným priestorom bola kapacitne navrhnutá na zavlažovanie poľnohospodárskej plochy o rozlohe 3841 ha. Od začiatku 90-tych rokov minulého storočia postupne upadali dodávky vody na závlahové účely až na súčasnú nulovú úroveň. Ďalším účelom využitia bolo zabezpečenie vody pre závlahy, chov rýb pre športové rybárstvo a ako aj na účel rekreácie a športového využitia.

 

Zdroj: Rimava.sk, FOTO a VIDEO: Robert Piatrik


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross