Do Akčného plánu, ktorý má zo zákona napomôcť menej rozvinutým okresom, sa v okrese Rimavská Sobota ešte minulý rok zapojili s projektami prvé obce. Okrem Jesenského a Hnúšte aj obec Radnovce, ktorá prišla zatiaľ s najväčším počtom zámerov a podaných projektov. Čo konkrétne a akú pomoc by v Radnovciach s približne 900 obyvateľmi uvítali, pre Rimava.sk priblížil starosta obce Aladár Bari. Podľa jeho slov ide hlavne o výstavbu, napríklad chcú v obci modulovú Základnú školu za približne 160 tisíc eur. „V akčnom pláne to bolo už aj schválené,“ priblížil Bari, podľa ktorého chcú postaviť aj novú materskú školu za približne 550 tisíc eur a aj 30 bytových jednotiek nižšieho štandardu za 800 až 900 tisíc eur. „Sme aj spádová oblasť pre ďalšie obce ako Žíp, Vieska nad Blhom, Cakov a Ivanice. Prioritou sú školy, ale bývanie je tiež veľmi potrebné,“ ozrejmil starosta.
Okrem toho podali aj žiadosť na peletovací stroj, aby vedeli robiť lisované palivo. „Je na to odbyt a v budúcnosti je to lacnejší zdroj kúrenia. Navyše obnoviteľný,“ povedal pre Rimava.sk starosta, podľa ktorého by tu chceli zamestnať štyroch ľudí na trvalý pracovný pomer a stroj prípadne využiť aj v živočíšnej výrobe pre výrobu krmiva. Ako Bari ďalej uviedol, prostredníctvom sociálneho podniku chcú začať aj s rastlinnou výrobou. „Išla by priamo do škôlky, do kuchyne, kde by sa varilo približne 200 obedov denne pre materskú aj základnú školu. Chceme aj sociálne obedy pre dôchodcov,“ dodáva. Bari zároveň podotkol, že ide o kolobeh a všetko je naviazané na materskú a základnú školu. Ak v obci podľa starostu vyjdú všetky projekty, spolu by mali dlhodobo zamestnať 30 až 40 ľudí.
Keďže v okolí majú aj štyri menšie obce a chýba im kanalizácia, žiadajú aj o biologickú čističku odpadových vôd. Ako po nedávnom pracovnom stretnutí na Okresnom úrade v Rimavskej Sobote uviedol splnomocnenec vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov Anton Marcinčin v prípade Radnoviec ide o komplexné riešenie. V prípade čističky je podľa neho ale v najbližších mesiacoch potrebné ešte spracovať štúdiu o ich uskutočniteľnosti. Išlo by o pilotné projekty a podľa Marcinčina by z nich mohli obce profitovať nielen samotnou čističkou ale aj zamestnanosťou. „V priebehu nasledujúcich týždňov rozvojová rada schváli plán aktivít a projektov na rok 2017, kde bude jasne uvedené, ktoré prioritné aktivity je potrebné financovať z eurofondov, ktoré z regionálneho príspevku, a ktoré potrebujú žiadosť o investičný stimul lebo iné stimuly. To bude základný dokument,“ povedal Marcinčin, podľa ktorého od nového roka prešli kompetencie k Akčnému plánu z ministerstva dopravy pod Úrad vlády. V tejto súvislosti prešli nové kompetencie aj na prednostov okresných úradov. V regióne Rimavskej Soboty je to prednosta Csaba Csízi, ktorý bude tajomníkom 16 člennej rady. Ako pre Rimava.sk ubezpečil, bolo im sľúbené, že do konca februára prejdú všetky ich projekty, ktoré boli podané koncom roka 2016. Patrí medzi ne aj projekt na vybudovanie spoločnej úradovne v Jesenskom či priemyselný park v Hnúšti.
Zákon o podpore najmenej rozvinutých regiónov schválila vláda minulý rok, postupne v každom z dvanástich najmenej rozvinutých regiónov na Slovensku. Do roku 2020 v okrese Rimavská Sobota chcú vytvoriť viac ako 2000 nových pracovných miest a na tento účel v rokoch 2016 – 2020 zmobilizovať 157 miliónov eur.
Zdroj: Rimava.sk