No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nemocnica v Rimavskej Sobote vynovila chirurgické oddelenie

00-chirurgický-pavilon-september-2015Vynovené chirurgické oddelenie v rimavskosobotskej nemocnici Svet zdravia už slúži pacientom. Toto oddelenie bolo rozšírené do zrekonštruovaných priestorov prístavby chirurgického pavilónu bývalého krčného oddelenia. Mobilní aj imobilní pacienti majú k dispozícii nové lôžkové izby a sociálne zariadenia. Po novom sa o jednu izbu budú deliť maximálne štyria pacienti, celkový počet lôžok 60, ostal nezmenený. „Na chirurgickom oddelení sme mali šesť pacientov na jednej izbe, čo sa nám zdalo nedôstojné. Táto nová kapacita nám umožnila umiestniť na jednu izbu len štyroch pacientov,“ uviedol pre Rimava.sk riaditeľ nemocnice Ivan Mokrý. Ako ďalej dodal, rekonštrukcia v hodnote 130 tis. eur, ktorá prebehla za plného chodu oddelenia, ešte stále nie je vo finálnom štádiu. „Pracujeme na tom, aby pacienti mali úplne nové priestory,“ povedal Mokrý. Na oddelení pribudlo päť trojlôžkových izieb, nová maľovka, prebehla výmena okien, na ktorých je namontovaná aj tieniaca technika, a tak už sestričky podľa primára chirurgického oddelenia Petra Juhásza nebudú musieť provizórne zakrývať okná plachtami. Vlastnému sociálnemu zariadeniu sa môže tešiť aj personál nemocnice.

"Tiež sme spravili štúdiu, aby sme vedeli, ako využiť pavilón B. Teraz hľadáme spôsoby na financovanie,“ povedal riaditeľ nemocnice Ivan Mokrý, podľa ktorého to s rekonštrukciou tohto pavilónu myslia vážne.
„Oddelenie ožíva. Priestory sú komfortné a pacienti sem môžu prichádzať s entuziazmom. Už sa tu dá existovať,“ hovorí Juhász a dodáva, že im pribudla aj jedáleň. „Je to predsa len iné, jesť na izbe alebo v jedálni, kde je to ako doma,“ dodal. Svoj názor na rekonštrukciu chirurgického oddelenia si už stihli spraviť aj prví pacienti. „Je to veľký rozdiel. Som spokojný,“ prezradil 55-ročný pán Peter čakajúci na operáciu. „Máme väčšie pohodlie. Hlavne v noci. Len cez deň je tu teraz menej srandy,“ opisuje zmenu pán Ján, ktorý taktiež čakal na operáciu. Všetci pacienti, pochvaľujúc si dobré postele sa zhodli na jednom: na oddelení je čisto a pekne a ležať na izbe tri až päť dní je pre nich o veľa jednoduchšie.

Do konca tohto roka čakajú nemocnicu ďalšie opravy. Konkrétne by sa mali vyasfaltovať cesty a parkoviská v areáli nemocnice a pribudnúť by mali aj lavičky. V budúcnosti sa plánuje aj odstránenie spojovacieho mosta, ktorý mal spájať starú budovu nemocnice s tou novou. „Momentálne projektujeme odstránenie. Tiež sme spravili štúdiu, aby sme vedeli, ako využiť pavilón B. Teraz hľadáme spôsoby na financovanie. V hre sú aj eurofondy, ale väčšia časť bude hradená z vlastných zdrojov,“ povedal riaditeľ nemocnice Ivan Mokrý a dodal, že starú časť nemocnice plánujú opustiť. „Nebude však opustená, budeme pre ňu hľadať využitie,“ poznamenal.

Zdroj: Rimava.sk, text a foto: Michaela Baboľová

Súvisiace články
R. SOBOTA: V nemocnici revitalizujú staré chirurgické oddelenie, dostavať chcú aj B-pavilón
R. SOBOTA: Na chirurgii operujú po novom a na novom. Metódu zaviedli prví na Slovensku

 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross