No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Neušlo vám niečo? Prehľad dnešných článkov (20. august 2026)

20. augusta 2026 |  | 
Neušlo vám niečo je rubrika, ktorá obsahuje celý prehľad článkov, ktorý bol za deň vypublikovaný na Rimava.sk

Aj štvrtok 20. augusta bol náš spravodajský portál na Rimava.sk plný zaujímavého diania. Priniesli sme vám aktuálne správy z regiónu, inšpiratívne príbehy, pozvánky na podujatia aj témy, ktoré hýbu naším okolím.

Ak ste počas dňa nestihli sledovať všetko dôležité, pripravili sme pre vás stručný prehľad najzaujímavejších článkov na jednom mieste.

Článok pokračuje pod reklamou

Mal 12 rokov, keď cez Tornaľu prechádzali ruské tanky

Barnabáš Černák mal v auguste 1968 iba 12 rokov, keď ho namiesto blížiaceho sa školského roka prebudil hluk tankov prechádzajúcich cez vtedajšie Šafárikovo, dnešnú Tornaľu. Na križovatke smerom na Rimavskú Sobotu sledoval nekonečný zástup vojenskej techniky a vojakov, ktorí pôsobili unavene, hladne a podľa jeho spomienok aj dezinformovane.

Až učiteľka ruštiny Valentína Lácová sa s tankistami dokázala porozprávať a zistila, že mali príkaz nenadväzovať kontakty s miestnymi a odmietať ponúkané jedlo či vodu. Černákovo osobné svedectvo po takmer šiestich desaťročiach pripomína augustovú inváziu očami dieťaťa a zároveň uchováva regionálnu pamäť na udalosti, ktoré zásadne zasiahli Československo. 

Zdroj titulnej fotografie: Jozef Fodor

Juh kraja na chvoste platov. Rozdiely sú priepastné

Juh Banskobystrického kraja patrí naďalej medzi regióny s najnižšími mzdami na Slovensku – v Rimavskej Sobote dosiahla priemerná mesačná mzda 1 444 eur, v Poltári iba 1 304 eur. Výrazné rozdiely existujú nielen oproti Bratislave, ale aj v rámci kraja, keďže v Banskej Bystrici bola priemerná mzda až o 388 eur vyššia než v Rimavskej Sobote. 

Región zároveň zápasí s vysokou nezamestnanosťou a nízkym počtom pracovných miest, pričom Rimavská Sobota a Revúca patria medzi okresy s najvyšším podielom ľudí bez práce. Do budúcnosti môže situáciu komplikovať aj demografický vývoj, preto bude pre Gemer a Malohont kľúčové nielen vytvárať pracovné príležitosti, ale aj udržať v regióne dostatok ľudí v produktívnom veku.

Zdroj ilustrácie: Štatistický úrad Slovenskej republiky

Osem vín, päť krajín. Čierny orol chystá degustačný zážitok

V historických priestoroch Čierneho orla v Rimavskej Sobote sa 27. augusta uskutoční degustácia ôsmich šumivých vín z piatich krajín. Návštevníkov bude večerom sprevádzať mladý moravský vinár Tadeáš Teplý, ktorý predstaví rôzne odrody, regióny aj spôsoby výroby.

Ochutnávka ponúkne vína od moravského pét-natu a talianskeho prosecca až po francúzske Champagne či sladšie Moscato d’Asti. Rimava.sk zároveň v spolupráci s Čiernym orlom súťaží o dve vstupenky, pričom výhercov vyžrebuje 25. augusta. 

Divínsky hrad ožije vôňou gulášu aj hudbou

V sobotu 22. augusta sa areál hradu Divín zaplní vôňou kotlíkového gulášu, hudbou, tancom a sprievodným programom pre celú rodinu. Súťažné tímy začnú s varením už o 9.00 hod., pričom kultúrny program odštartuje popoludní a predstaví viacerých hudobníkov, kapely i tanečníkov.

Návštevníci budú môcť ochutnať aj tradičné rómske špeciality a pre deti budú pripravené rôzne aktivity. Hradná guľášovica tak spojí gastronómiu a zábavu s možnosťou stráviť augustovú sobotu v historickom prostredí Divínskeho hradu.

Cooking pilaf over a campfire in a tent camp, rice, carrots, spices, mutton

Nadšenci BMW sa už čoskoro stretnú na Teplom Vrchu

Teplý Vrch bude 5. septembra hostiť šiesty ročník Bavarian District Meeting, stretnutia priaznivcov automobilov BMW z rôznych kútov Slovenska aj zo zahraničia. Podujatie, ktoré v roku 2021 začínalo so siedmimi autami, vlani prilákalo už približne 120 vozidiel.

Návštevníci uvidia veterány, športové a luxusné modely aj najnovšie BMW, pričom program doplní súťaž o najkrajšie auto, spoločná jazda a večerná grilovačka. Stretnutie je otvorené aj širokej verejnosti a vstup pre návštevníkov je bezplatný.

Pri Ožďanoch začalo počas jazdy horieť auto

Na poľnej ceste neďaleko Oždian v smere na Bálince začalo počas jazdy dymiť a následne horieť staršie osobné auto, ktoré prevážalo použité škridly. Vozidlo bolo podľa dostupných informácií vyradené z evidencie a malo upravenú karosériu, aby mohlo slúžiť na prevoz materiálu.

Vodič po spozorovaní dymu a ohňa vystúpil a privolal hasičov z Rimavskej Soboty, pričom pri udalosti sa nikto nezranil. Príčina požiaru ani výška spôsobenej škody zatiaľ nie sú známe.

August 1968 v R. Sobote: Tragický osud Márie Očovanovej

Rok 1968 a vpád vojsk Varšavskej zmluvy tragicky zasiahol aj Rimavskú Sobotu a okolité rodiny. Mária Očovanová utrpela 4. decembra 1968 vážne zranenia, keď ju spolu s mladým učiteľom Tiborom Pálom pritlačilo sovietske vojenské nákladné auto KRAZ-255 k múru predajne potravín.

Očovanová následkom zranení a komplikácií zomrela o dvadsať dní neskôr, na Štedrý deň, zatiaľ čo Pál nehodu prežil s trvalými následkami. Tragický príbeh pripomína, že okupácia nebola iba politickou udalosťou, ale mala konkrétne obete aj priamo v regióne Gemera-Malohontu.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross