No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nezákonné skládky chce s pomocou dotácie odstrániť len niekoľko obcí

skladkaNezákonné "čierne" skládky, ktorých pôvodca nebol odhalený, chce pomocou peňazí z dotácií zo svojho katastrálneho územia odstrániť len niekoľko obcí v okrese Rimavská Sobota. Podľa informácií z odboru životného prostredia na Okresnom úrade Rimavská Sobota v uplynulých týždňoch vydali osem povolení potrebných k žiadosti. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedla Jana Alcnauerová z odboru životného prostredia, k prvým trom žiadateľom Rimavské Janovce, Večelkov a mesto Tisovec sa pridala aj Rimavská Sobota, Abovce, Rimavská Seč, Ožďany a Jesenské. Zároveň spomenula, že v okrese evidujú približne 30 obcí s čiernymi skládkami, niektoré majú pritom aj dve alebo tri skládky.

O dotáciu požiadali v obci Rimavské Janovce či v Ožďanoch, kde majú problémy s časťami rozobratých áut. Ako pred mesiacom Rimava.sk informovala, nad obcou pribúda okrem pneumatík či nárazníkov aj mnoho sedačiek a častí interiérov áut. "Od tej doby sa skládky nerozširujú, možno sa ľudia trochu zľakli," pripomenula Alcnauerová. Po odstránení odpadu v niektorých obciach plánujú nainštalovať fotopasce či zaviesť iné preventívne opatrenia.

"O výzve sme vedeli ale v obci máme len niekoľko drobných skládok, ktoré sme odstránili na svoje náklady dvomi vlečkami," povedal pre Rimava.sk Tibor Csúr starosta obce Veľký Blh, ktorá si financie prostredníctvom Environmentálneho fondu nenárokovala aj kvôli tomu, že išlo o papierovo náročný proces. Ako zároveň starosta dodal, veľké problémy s nelegálnym odpadom nemajú aj kvôli tomu, že platia za vývoz smetí na osobu a nie na množstvo. Pred dom tak môžu v dohodnutých termínoch vyložiť aj iný odpad ako komunálny. "Toto je podľa mňa cesta ako zamedziť nelegálnym skládkam," poznamenal Csúr.

Termín na podanie žiadosti bol do konca minulého týždňa, do 17. júla. Na základe tejto dotácie môžu samosprávy financovať zber odpadu, zvoz a dopravu, rovnako ako jeho uloženie a zneškodnenie, vytriedenie či zhodnotenie, prípadne úpravu miesta, na ktorom boli tzv. čierne skládky umiestnené. Maximálna výška podpory je 100 tis. eur na jedno miesto s nezákonne umiestneným odpadom, pri dodržiavaní podmienky minimálneho 5 percentného spolufinancovania zo strany žiadateľa.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Nad Ožďanmi pribúdajú čierne skládky, nájdete tam najmä zvyšky z áut
R. SOBOTA: O odstránenie nelegálnych skládok žiada zatiaľ len pár obcí


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross