No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Novú ošípáreň pri obci nechcú stovky ľudí, spísali petíciu a vyhlásili referendum

pigagro-jesenske Rozšírenie produkcie ošípárne pri obci Jesenské v okrese Rimavská Sobota odmietajú stovky obyvateľov z okolia. Svoj názor vyjadrili v petícii obyvatelia najbližších obcí Hodejov, Hodejovec a Gortva, v prieskume verejnej mienky a nedávno aj v referende v obci Jesenské. Z viac ako 2200 obyvateľov Jesenského prišli svoj názor vyjadriť v prvý februárový víkend stovky občanov, potrebnú nadpolovičnú väčšinu však nedosiahli a referendum bolo neplatné. Ako pre Rimava.sk uviedol starosta obce Gabriel Mihályi, referendum robili na základe prieskumu verejnej mienky dotazníkom. „K urnám prišlo viac ako 600 občanov. Desať ľudí bolo za, ostatní boli proti,“ priblížil situáciu starosta, podľa ktorého má firma takmer všetky potrebné stanoviská na rozšírenie kladné. Záporné stanovisko k územnému rozhodnutiu však dala obec. „My nesúhlasíme, už pred rokom a pol sme nesúhlasili a ani teraz nesúhlasíme,“ povedal starosta. Spoločnosť Pigagro aj tento rok chcela vo svojej prevádzke podľa starostu rozšíriť produkciu z terajších 18 tis. o približne 5 tis. kusov, malo by ísť o odstavčatá od 7 do 30 kilogramov.

„Veľakrát pre ten zápach nevieme vetrať,“ vyjadrila sa obyvateľka Jesenského. Podľa poslankyne obecného zastupiteľstva Zuzany Csobovej bola slabšia účasť na referende aj kvôli tomu, že občanom sa zrejme nechcelo k urnám. „Keby za ľuďmi chodili s urnou, bolo by to iné,“ poznamenala poslankyňa s úsmevom. Zároveň však spomenula, že referendu predchádzal dotazník s viacerými otázkami, kde bola oveľa vyššia účasť a aj reakcie obyvateľov, ktorí boli proti. „Do každej domácnosti sme dali dotazník,“ dodala Csobová.

Farmárska spoločnosť, ktorá má majiteľov z Dánska, vznikla v roku 2001. Na Slovensku má viacero fariem, administratívne sídlo je v Ipeľskom Sokolci, kde plánovali s podobným rozšírením chovu ošípaných o 5 tis. prasníc a 150 tis. odstavčiat ročne. Miestne referendum bolo úspešné a obyvatelia v ňom odmietli investičný zámer rozšírenia v tesnej blízkosti svojich obydlí. Podľa argumentov spoločnosti chceli ponúknuť nové pracovné miesta s tým, že zároveň budú garantovať nielen zákonom stanovené podmienky pre chov ošípaných, ale aj nadštandardné podmienky a záruky bezpečnosti. „Garantujeme nakladanie s hnojovicou v súlade s predpismi a legislatívou MŽP SR, využívanie najlepších možných a dostupných techník počas výstavby a v priebehu prevádzky farmy,“ reagovala spoločnosť na obavy obyvateľov. Ako pre Rimava.sk uviedla Eva Uhráková zo spoločnosti Pigagro, v prípade farmy pri Jesenskom sa situácia s Ipeľským Sokolovcom nedá porovnávať, pretože ide iba o rozšírenie farmy v rámci areálu spoločnosti v extraviláne obce. „Je tam už roky a nebudeme posúvať hranice. Navyše ide iba o malé prasiatka,“ vysvetlila Uhráková, podľa ktorej s obcou úzko spolupracujú a plánujú veľmi zaujímavé akcie na „posilnenie susedských vzťahov“- „Zároveň verím, že vzájomnou spoluprácou budú obidve strany spokojné,“ uzavrela Uhráková.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross