Rimavská Sobota bývala mestom, ktoré bolo centrom slovenského potravinárskeho priemyslu. Preto sa darilo poľnohospodárstvu a ľuďom na okolí tak dobre, lebo všetko, čo vypestovali, mohli aj finalizovať do formy konečných výrobkov (z cukrovej repy cukor, z mlieka mliečne výrobky, zo pšenice múku, z jačmeňa pivo, z hrozna víno, z mäsa mäsové výrobky, z tabaku cigarety atď…) a tak pridať hodnotu, ktorá prinášala zisk. Dnes táto možnosť je už len sčasti. Začali sa síce budovať nové subjekty, ale začínať odznova je veľmi ťažké a finančne značne náročné. No a keď sa to musí robiť bez podpory a pochopenia úradov v meste, je to ešte náročnejšie. Pri realizovaní nejakého nového podnikateľského zámeru by podpora mesta mala byť samozrejmosťou! Prilákať nových investorov sa doteraz nepodarilo, alebo len čiastočne. Nemáme vybudovaný priemyselný park, tak ako je to v susednom okresnom meste.
Magyar nyelvű változat itt!
Článok v maďarčine tu![/pullquote]Ako teda ďalej, čo by mohlo zvýšiť zamestnanosť? Jednou z možností pre začínajúcich by mal byť pripravovaný projekt Ministerstva poľnohospodárstva na podporu pre mladých a začínajúcich farmárov od konca roka 2014. V rámci novej spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ bude dotácia aj z I. aj z II. piliera. Ide tu hlavne o navýšenie priamych platieb na výmeru ale aj o navýšenie výšky nenávratného finančného príspevku pre podnikanie mladých a začínajúcich. Je to dôležitý krok k tomu, aby mladí neodchádzali do zahraničia, ale aby si našli tu, v rodnom meste, svoju realizáciu.
Rimavská Sobota bola dakedy mestom veľkých trhov. Bolo by treba vrátiť mestu túto slávu a znova sa vrátiť k tejto myšlienke. Tam, kde sú trhy, dobre fungujúce tržnice, sezónne veľké výstavy, tam je veľký pohyb ľudí, a keď pohyb ľudí, tak aj peňazí. Všetci dobre vieme, koľko našich ľudí si míňa svoje peniaze na tržniciach v susednom Maďarsku či v Poľsku. Keď to vedia robiť oni, prečo by sme to nevedeli realizovať my? Len treba vytvoriť vhodné podmienky zo strany mesta a úradov a budú to ďalšie pracovné miesta!
Ing. František Tóth, PhD.
Keď inde to môže byť už štandardom, prečo to nemôže byť u nás? Bolo by treba podporiť projektový manažment pre eurofondy tak, aby sme reagovali na aktuálne výzvy na čerpanie prostriedkov z eurofondov pre oblasť cestovného ruchu v programovom období 2014-2020 so zmysluplnými projektmi. Mohli by sme mať atraktívnu rozhľadňu s výhľadom na mesto a okolité obce. Mohol by sa vytvoriť genofond starých odrôd ovocných drevín a viniča, ako aj menej známeho ovocia a zeleniny (typických pre Gemer a Malohont), ktorý by bol verejne prístupný a slúžil by ako náučná plocha pre deti zo základných a stredných škôl ako aj pre všetkých, ktorí navštívia Rimavskú Sobotu. V okolí amfiteátra sú vysadené stovky druhov vzácnych drevín, ktoré málokto pozná. Bolo by ich treba len označiť menovkami a hneď máme ďalšiu atrakciu - arborétum. Ubytovacie kapacity mesta by sa mali snažiť zabezpečiť celoročné wellness centrá, aby občania aj hostia mesta nemuseli cestovať do cudziny. Predĺženie modrokamenskej vínnej cesty je ďalšou možnosťou, ako prilákať turistov na Gemer a do nášho mesta. Spojenie výnimočných vín, 100 % ovocných štiav, ktoré pochádzajú z Gemera, s výbornými tradičnými jedlami (syrmi, džemami atď.) by mohlo byť takisto lákavé.
Myšlienok odrazu až príliš veľa, ale niekde začať musíme, keď chceme dobehnúť vlak, na ktorý sme nenastúpili včas. Dosť bolo snáď už z osobných sporov, hádok a z chýb v minulosti.
Skúsme NOVÚ CESTU!!!
Ing. František Tóth, PhD.
Zdroj: Ing. František Tóth - PR Článok - platená inzercia.
Pri PR článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.