No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Csak új gondolkodásmóddal tudunk változtatni, és egy jobb, és színvonalasabb életteret teremteni a városunkban!

25. októbra 2014 |  | 

Ing. František Tóth, PhD.Rimaszombat az a város, amely még nem olyan rég a szlovák élelmiszeripar központja volt. Azért volt sikeres a mezőgazdaság és vele együtt az emberek is, mert minden, amit kitermeltek végtermékké tudták átalakítani (cukorrépából cukor, tejből vaj, búzából liszt, árpából sör, szőlőből bor, húsból szalámi, dohányból cigaretta stb… készült), és az így hozzáadott érték nyereséget termelt. Sajnos a privatizáció mindezt az értéket tönkre tette, és ma ez a lehetőség már nincs meg, vagy csak részben. Annak ellenére, hogy új társaságok alakulnak, nagyon nehéz és anyagilag is nagyon megterhelő mindent újra ellőről kezdeni. S amikor a városban lévő hivatalok támogatása és megértése nélkül kell megtenni, az még nehezebb. Megvalósítani valami újat ebben a városban csak a város segítségével lehet! Új befektetőket ide vonzani eddig nem sikerült, vagy csak részben. Nincs kiépített ipari parkunk úgy, mint a szomszédos járási székhelynek.

Akkor hogyan tovább, mi növelhetné a foglalkoztatást? Az egyik lehetőség a kezdő mezőgazdászok számára a Földművelésügyi Minisztérium által készülő tervezet lehet, amely a 2014-es év végétől támogatást biztosít a fiatal és kezdő mezőgazdászok számára. Az EU új közös agrárpolitikája értelmében támogatást biztosít az I. és a II. pillérből is. Ez főleg a közvetlen kifizetések növekedését és a vissza nem térítendő támogatás emelését eredményezné a fiatal kezdők számára. Ez egy fontos lépés ahhoz, hogy a fiatalok ne külföldön, hanem szülővárosukban és környékén keressék az önmegvalósítás lehetőségét.

Tóth Ferenc, kertészmérnök, PhD.

Tóth Ferenc, kertészmérnök, PhD.

Rimaszombat valamikor a nagy piacok városa volt. Vissza kellene állítani a városnak ezt a dicsőségét, és újra visszatérni ehhez az elképzeléshez. Ott ahol piacok vannak, jól működő piacterek, szezonális kiállítások, ott nagyobb a mozgás és ahol nagyobb a mozgás ott több az ember, és több a pénz is. Mindannyian tudjuk, mennyi ember költi a pénzét a szomszédos Magyarország vagy Lengyelország piacterein. Ha ezt ők tudják csinálni, mi miért ne tudnánk ezt mi is újra megvalósítani? Csak meg kell teremteni a megfelelő feltételeket a város és a hivatalok részéről, és ez újabb munkahelyeket eredményezhet!

Míg Szlovákia többi részében az idegenforgalom lehetőségeit széles körben kihasználják, a mi városunkban az idegenforgalom csak az elmúlt években kezd komolyabban fejlődni, és sajnos csak nagy nehézségek árán. Történelmileg, kulturálisan, és természeti adottságokban rendkívül gazdag vidék vagyunk. A város és a környékét főleg azok keresik, akik értékelik az egészséges életmódot, vagyis a valódi turisták. Ezért engedni kell, hogy közelebbről is megismerjék életmódunkat, helyi népi hagyományainkat, kézművességünket, folklórunkat, turista tanösvényeinket, kerékpárútjainkat, termálvizeinket stb... A jól működő idegenforgalom tiszta környezetet, jó vendéglátóipart és sok szép látnivalót igényel. Az idegen turisták szívesen hagyják itt a pénzüket, de a pénzükért cserébe nemcsak standardszolgáltatásokat, hanem valami különlegességet is várnak. Ma már természetes, hogy szinte minden városban kiépült Wi Fi zóna van szabad hozzáférést biztosítva az internethez, nem csak a város központjában, hanem a városrészekben és még a külvárosi területeken is.

Ha máshol ez már természetes, nálunk miért nem lehet az? Meg kell támogatni az uniós források projektmenedzsmentjét, hogy tartalmas tervekkel tudjunk válaszolni a jelenlegi kiírásokra az EU-alapok merítésénél az idegenforgalom területén a 2014-2020 programozási időszakban. Lehetne egy vonzó kilátótornyunk, kilátással a városra és a környező falvakra. Lehetne régi gyümölcs és szőlőfajták, de kevésbé ismert gyümölcsök és zöldségek genofondját is létrehozni (a Gömör – Kishontra jellemzőket), ami a nyilvánosság számára is hozzáférhető lenne, de oktatási célokat is szolgálna általános és középiskolás gyermekek számára, valamint az összes Rimaszombatba látogatónak turista részére. A szabadtéri színpad mellett több száz ritka kiültetett növényfaj található, amelyeket nagyon kevesen ismernek. Ezeket a fákat csak névjeggyel kell ellátni és máris van egy másik attrakciónk - arborétumunk. A városi szálláshely tulajdonosoknak arra kellene törekedniük, hogy egész éves wellness szolgáltatásokat próbáljanak nyújtani, hogy a polgárok és a vendégek ne külföldre utazzanak e célból. A kékkői borút meghosszabbítása egy másik lehetőség arra, hogy Gömörbe és városunkba vonzzuk a turistákat. Kivételes borok, Gömörből származó 100% gyümölcslevek és kiváló hagyományos ételek párosítása (sajtok, lekvárok, stb...) is csábító lehet.

Hirtelen túl sok gondolat, tudom. Valahol azonban el kell kezdeni, ha utol szeretnénk érni a vonatot, amelyre nem szálltunk fel időben. Talán elég volt már a személyes vitákból, veszekedésekből és a múlt hibáinak a felrovásából.

Próbáljunk elindulni egy „ új úton” !!!

Tóth Ferenc, kertészmérnök, PhD.

Nová cesta - Új út

Forrás: Tóth Ferenc, fizetett hirdetés.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross