No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nutričné hodnoty plodín klesajú, pestovaním v záhradke môžete tomu predchádzať

ovocie-zeleninaNutričné hodnoty potravín za posledné desaťročia majú klesajúcu tendenciu. V porovnaní terajších potravín s potravinami z 50-tych rokov je ich nutričná hodnota niektorého ovocia a zeleniny len na hodnotách približne 35 až 40 percent. Informáciu z približne pol roka starého výskumu pripomenul na nedávnej poľnohospodárskej výstave v rimavskosobotskom Dome kultúry František Tóth, predseda Gemerskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Podľa jeho slov je poľnohospodárstvo tou najcennejšou prácou na zemi. Ako podotkol, toto heslo sa pomaly napĺňa, pretože keď vidí okolo seba koľko ľudí je chorých, po rozhovoroch s lekármi práve dôvodom môžu byť hlavne nesprávne jedlá. „Je to na zamyslenie a ten, ktorý vypestuje doma pre svoju rodinu a pre svojich blízkych, nič užitočnejšie nemôže urobiť,“ povedal Tóth a dodal, že z akého dôvodu je to tak, môžu všeličo vymýšlať. Domnieva sa však, že je to z výživy, z prešľachtenia jednotlivých odrôd či používania inej pestovateľskej technológie. „Zákazník chce len krásne, pekné, usmievavé, ale vo vnútri možno oveľa prázdnejšie,“ povedal Tóth a dodáva že práca poľnohospodárov a hlavne práca šlachtiteľov je preto niekedy veľmi obtiažna. „Niekedy vytvoríme pekné, ale možno je to menej chutné, možno je to nutrične slabšie. Tomu by sme sa mali vyhnúť,“ dodal Tóth. Ako zdôraznil, ľudí nechcú týmto vyľakať, ale je to hlavne spätná väzba pre pestovateľov a budúcich šľachtiteľov, na čo sa majú v budúcnosti zamerať. „Niekedy kvalita, rezistencia a šľachtenie na tieto parametre niečo zoberie z toho ovocia, tú sú potom tie nutričné hodnoty, ktoré chýbajú,“ uzavrel.

Na výstave ovocia a zeleniny sa v septembri prezentovalo približne 80 pestovateľov. Priniesli so sebou stovky exponátov ovocia a zeleniny, nechýbali ani hotové výrobky ako lekváre, víno, drienkovica, slaninka a klobásy. Veľkým lákadlom hlavne pre deti bola veľká tekvica pestovateľa Ladislava Hrecsku, ktorá váži viac ako 70 kilogramov. Výstavy sa zúčastnil aj 54-ročný Dušan Sekeráš, ktorý pochádza z Orávky. Na výstavu priniesol niekoľko odrôd českého a slovenského cesnaku a pre ich pestovanie sa rozhodol, pretože v obchodoch ponúkali čínsky cesnak, ktorý mu nechutil.
Po prvýkrát sa výstavy zúčastnila aj Kristína Rimavcová Fratričová, ktorá ako uviedla, zaujíma sa o zdravý životný štýl, zdravé jedlo a aj prostredie naokolo. Podľa jej slov ju k tomu motivovali jej deti, ktorým sa s manželom snažia ísť príkladom.
Pozrite si, ako to vyzeralo na tohtoročnej výstave.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross