No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DOPLNENÉ: O mestskú budovu nemá záujem nikto, detskému domovu ju neprenajmú

fabryho-ulica Bývalé sídlo mestských novín a neskôr tlačiareň na Fábryho ulici v Rimavskej Sobote nenašla svoje využitie už niekoľko rokov. Samospráva sa snaží budovu predať, no do 17 obchodno-verejných súťaží sa neprihlásil nikto. Poslanci Mestského zastupiteľstva aktuálne zamietli aj jej prenájom Spoločnosti priateľov detí z detských domovov, Úsmev ako dar. Zámer na včerajšom rokovaní nepodporil žiadny poslanec, zdržali sa piati a proti boli až štrnásti poslanci, čo patrí pravdepodobne doposiaľ k najväčšiemu vyjadreniu nesúhlasu.

Podľa poslanca Jozefa Tótha, ktorý nepodporil tento návrh, majú v Tomašovej dva takéto domy a odvtedy ako sú tam mladí, sa tam zgrupujú rôzne indivíduá. „Myslím, že neprispôsobivých ľudí v tomto meste je dosť,“ povedal poslanec a dodal, že v meste ako je Banská Bystrica sa pár takýchto ľudí čo nemajú perspektívu v živote stratí, ale v Rimavskej Sobote to bude viesť zase iba k zvyšovaniu napätia alebo kriminality. Podľa poslanca Mikuláša Csirmaza je suma 8 tis. eur dosť nízka na realizáciu úprav. Podľa objasnenia Kataríny Eliášovej z mestského úradu chce spoločnosť túto sumu svojpomocne použiť na rekonštrukciu. „Tiež mám také obavy, že za tých 8 tis. eur sa tam veľké zázraky urobiť nedajú,“ odpovedala Eliášová, podľa ktorej si budova vyžaduje vysoké náklady na rekonštrukciu a má aj vysoké prevádzkové náklady. Žiadosť dostať budovu za jedno euro podľa poslankyne Evy Bornayovej bola preberaná už aj v komisii. Podľa jej slov by to bolo nezodpovedné prenajať za týchto podmienok. Ako poznamenala, spoločnosť sídli už v prenajatých priestoroch na Ulici Povstania. Podľa Bornayovej by bolo možno lepšie budovu odpredať, za nižšiu sumu, akú mesto požaduje. Všeobecná hodnota nehnuteľnosti bola vyčíslená na 79 500 eur. Budova je v súčasnosti využívaná súkromnou spoločnosťou ako hlavná stanicu káblových rozvodov.

Návrh odobrila komisia sociálnych vecí, rodiny a rómskej problematiky a zároveň odporučila nájomné vo výške takmer 10 eur za meter štvorcový ročne. „Ide o verejný záujem vzhľadom na zriadenie komunitného centra, ktoré bude slúžiť širokej verejnosti na poskytovanie výchovných, osvetových, vzdelávacích
a sociálnych služieb, na podporu náhradného rodičovstva,“ uvádza v stanovisku komisia. Občianske združenie malo v pláne zriadiť aj jednu bytovú jednotku, ktorá by slúžila ako domov na pol ceste pre mladých ľudí po odchode z detského domova, prípadne núdzového bývania pre riešenie núdzovej situácie rodín.

 

Doplnené 18. marca o 11:40 hod. 

Podľa riaditeľky detského domova Rimavská Sobota v mestskej časti Tomašová Eriky Gavurovej ich deti nespôsobujú problémy, o ktorých hovoril poslanec Jozef Tóth na uplynulom rokovaní mestského zastupiteľstva. Ako zdôraznila, nemali problémy ani s políciou a ani s drogovými závislosťami. Zároveň dodala, že s organizáciou z Banskej Bystrice, ktorá žiada o prenájom, nemajú nič spoločné a teda oni ako detský domov nemajú záujem o prenájom budovy na Fábryho ulici. „Je to iná organizácia,“ zdôraznila riaditeľka.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross