No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Odvážni študenti z Tisovca si vyskúšali podnikanie so zelenými kašičkami s moringou

Zdroj: Archív Amália Lajčáková

TISOVEC  – Študenti Evanjelického gymnázia v Tisovci si každoročne vo štvrtom ročníku, vďaka mimovládnej organizácii Junior Achievement Slovensko, majú možnosť vyskúšať podnikanie na vlastnej koži. 

Junior Achievement (JA) Slovensko pomáha rozvíjať u žiakov základných a stredných škôl podnikavosť, ekonomické myslenie, či finančnú gramotnosť. Podporujú podnikateľské a ekonomické myslenie a ponúkajú preventívne riešenia pre zamestnanosť mládeže. V Evanjelickom gymnáziu v Tisovci vznikajú každoročne malé, mládežnícke firmy, v ktorých mládež môže uplatniť svoju kreativitu a vyskúšať si zrealizovať svoje ambície v podobe podnikania. 

Článok pokračuje pod reklamou


Firma, ktorú si študenti založili sa volá greenture.sk a zamestnáva triedy 4.A a 4.B, teda spolu 24 študentov. Pracujú pod vedením pani učiteľky Martiny Paľovej.  “Už od začiatku sme vedeli, že chceme vyrábať niečo s jedlom. Viceprezidentka ľudských zdrojov robila výskum s rastlinou, ktorá sa volá moringa a prišla s tým, že by sme ju mohli zakomponovať do jedla. Tým, že sme chceli robiť niečo trvanlivé a chceli sme aj, aby to bolo chutné, tak sme sa rozhodli, že to budeme pridávať do raňajkových kašičiek,” uviedla Amália Lajčáková, viceprezidentka marketingu.

Študenti na svojej firme pracujú popri škole na úkor svojho voľného času. A práca to nebola jednoduchá. “Od začiatku sme museli zohnať akcionárov, aby sme mali peniaze na štart, a na konci im budeme tieto peniaze vyplácať aj s bonusmi, ktoré pre nich zarobíme. Robíme všetko sami, staráme sa o financie, vyrábame kašičky, obaly, riešime výplaty, robíme si vlastný marketing,  predávame ich na rôznych trhoch, či akciách,” dodala Lajčáková. 

Na svoj produkt sú ako firma patrične hrdí. “Okrem originálneho produktu máme aj vianočnú, či valentínsku edíciu, dokonca máme aj bezlaktózovú či pohánkovú verziu. Každá zelená kašička obsahuje samozrejme moringu,” dodala viceprezidentka.

A čo to vlastne tá moringa je? 

Moringa oleifera sa pestuje hlavne v Indii. je vďaka vysokému obsahu nutričných látok nazývaná aj superpotravinou alebo stromom života. Jej účinky sú priam zázračné: znižuje hladinu cukru v krvi, pomáha pri infekciách, pri poruchách trávenia, posilňuje imunitu, udržiava zdravé kosti a pleť, je takisto antistresová a pomáha pri únave. 

Článok pokračuje pod reklamou


Študenti okrem práce pripravujú rôzne akcie a podujatia na podporu predaja. “Máme za sebou už niekoľko úspešných akcií ako napríklad halloweenska párty, dražba, zbierka pre detičky zo znevýhodnených rodín a zatiaľ najväčšia akcia ples, na ktorom sa zúčastnilo 135 osôb. Naše produkty ponúkame aj online cez náš e-shop, no hlavne sme ich predávali na vianočných trhoch v Revúcej a v Tisovci, samozrejme predaj nechýbal aj na každej z naších akcií. V budúcnosti by sme ich chceli dostať aj medzi lokálnych predajcov," povedala Lajčáková.

Mladí nadšení podnikavci už pocítili prvé úspechy. “Najväčší úspech nás zastihol v Hradci Králové, kde sme za prezentáciu našej firmy vyhrali 1. miesto a za stánok 2. miesto. Sme radi, že sa našimi úspechmi dokážeme priblížiť aj k väčším firmám s lepšími podmienkami, aj napriek tomu, že sme z malého mestečka. Máme veľa plánov do budúcna a robíme všetko preto, aby sme dosiahli čo najlepšie úspechy a ukázali našim rovesníkom, že sa to dá aj inak, že nemusia sedieť len doma za počítačom, ale môžu svoj život začať budovať už v tomto veku,” ukončila rozhovor viceprezidentka. 


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross