No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Oficiálne otvorenie rozhľadne Maginhrad aj s vyhliadkovými letmi

perex-maginhradRozhľadňa Maginhrad sa dočká svojho oficiálneho otvorenia. Približne šesťnásť metrovú vežu ležiacej v nadmorskej výške 429 m.n.m. sprístupnia v sobotu, 20. júna. Ako ďalej Rimava.sk informovala Miroslava Vargová, manažérka MAS Malohont, okrem rozhľadne ponúknu výhľad z vtáčej perspektívy aj vyhliadkové lety vrtuľníkom, ktorý bude štartovať popoludní zo Salaša pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach.

Oficiálne otvorenie rozhľadne začína o 10.00 hod. priamo pri rozhľadni, ku ktorej sa možno dostať po značených turistických trasách od obce Horné Zahorany, Nižný Skálnik i Malé Teriakovce. Podľa Vargovej okrem turistiky čaká na účastníkov výstup na rozhľadňu, výhľad na okolie i heligonkári.

Chcete si vychutnať výhľad z vrtulníka? Kúpte si letenku 🙂

Cena letenky na osobu:
• v predpredaji do 19.06.: 25,- EUR
• v deň konania na mieste: 30,- EUR

Kontakt: 0903 772453 alebo 0910 666061

Od 12.00 hod. sú pre návštevníkov naplánované vyhliadkové lety vrtuľníkom R44, pričom letenky je možné zakúpiť si už dnes v predpredaji. „Vítaní sú aj diváci, ktorí nemajú záujem priamo o lety, ale chcú byť pri štarte a pristávaní vrtuľníka,“ dodala manažérka.

Rozhľadňa Maginhrad je situovaná v juhovýchodnej časti hradného areálu, ktorý sa nachádzal v období stredoveku (13. - 15. storočie) na vrchole kopca Maginhrad. Predpokladá sa, že Maginhrad bol skôr drevenej konštrukcie, nakoľko nadzemné múry obvodovej hradby nie sú vôbec zachované.

Samotnej výstavbe rozhľadni predchádzal záchranný archeologický výskum vykonaný v roku 2014 pod jej základmi v spolupráci s Gemersko-malohontským múzeom v Rimavskej Sobote, počas ktorého neboli zistené žiadne nálezy. Súbežne s výstavbou prebehli aj dve brigády dobrovoľníkov z rôznych obcí regiónu Malohont, ktorí pomohli pri vyčistení lokality Maginhradu.

„Ešte predtým v roku 2011 tu bola osadená schránka s vrcholovou knihou a lavička, o čo sa pričinili aktívni občania obce Veľké Teriakovce,“ priblížila. Odvtedy tu boli okrem návštev zaznamenané aj jednotlivé kroky vedúce k výstavbe rozhľadni od jej zamerania v roku 2012, cez začiatok realizácie projektu až po jej výstavbu. Vzhľadom na to, že je Maginhrad archeologickou lokalitou, bola pri výstavbe murovanej časti rozhľadne použitá lesná lanovka a pri prevoze drevených konštrukcií pomáhal vrtuľník.

Projekt výstavby rozhľadne bol po prvýkrát predložený v roku 2012, vyšlo to až na tretíkrát v roku 2014, nakoľko išlo o projekt spolupráce, ktorý musel byť schválený na slovenskej aj na českej strane. Súčasťou projektu je aj výstavba rozhľadne na Laze Slopovo v Klenovci či vydanie propagačných materiálov.

Výstavba rozhľadne Maginhrad bola realizovaná Miestnou akčnou skupinou MALOHONT v rámci projektu česko - slovenskej spolupráce, ktorý bol spolufinancovaný z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka SR, zo štátneho rozpočtu SR, z rozpočtu obce Veľké Teriakovce a Miestnej akčnej skupiny MALOHONT.

Archeologický výskum pod základmi rozhľadne a brigády dobrovoľníkov boli realizované s podporou Nadácie Orange.

Bližšie informácie na webstránke www.malohont.sk 

alebo na mailovej adrese [email protected]

Zdroj: Rimava.sk, Miroslava Vargová, manažérka MAS Malohont


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross