No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Oprášte svojich tátošov, máj bude patriť bicyklom a súťaženiu

Už máte oprášeného svojho dvojkolesového tátoša? A čo tak sa zapojiť do celoslovenskej súťaže a pokúsiť sa vyhrať jednu z množstva zaujímavých cien. A keby aj nie, tak spravíte niečo pre svoje zdravie i životné prostredie. Túto možnosť minulý rok využili aj niektoré zo základných škôl v Rimavskej Sobote.

Do súťaže Do práce na bicykli sa mesto v minulom roku zapojilo po prvýkrát. Svoje kilometre si vtedy zbieralo niekoľko tímov. Jedným z nich bolo Trio z EZŠ, ktoré zastupovalo Evanjelickú základnú školu Zlatice Oravcovej v Rimavskej Sobote. Spomedzi rimavskosobotských tímov celkovo najazdili 119 jázd s počtom kilometrov prevyšujúcich číslo 450, čo bolo najviac zo všetkých tímov v meste. Ako pre Rimava.sk povedal riaditeľ školy Radomír Leicher, do súťaže sa zapoja aj tento rok. „Snažíme sa takto motivovať i žiakov. Podporujeme aj dochádzanie do školy na bicykli. Pri škole máme namontované nové stojany na bicykle a žiaci to s obľubou využívajú,“ priblížil.

Podľa jeho slov podnetom minuloročného prihlásenia bolo urobiť niečo pre svoje zdravie a taktiež to malo aj ekologický rozmer, kedy namiesto jazdy autami alebo MHD šlapali do pedálov. Ako poznamenal, dokonca jedna z kolegýň dochádzala počas celej doby súťaže z Rimavských Janoviec. „Je to potom aj taká motivácia pre žiakov. Keď zamestnanci školy chodia na bicykli, tak môžu chodiť aj oni,“ podotkol s tým, že v prípade vyššej účasti v súťaži pouvažujú doplniť ďalšie stojany na bicykle.

O súťaži boli informované aj ostatné školy v Rimavskej Sobote.

Podľa riaditeľky ZŠ P. K. Hostinského Anity Antalovej sa do súťaže taktiež zapojili minulý rok, no tento raz by sa do toho chceli pustiť s väčším elánom a dôslednejšie zotrvať v počítaní kilometrov. Do práce na bicykli chodili podľa Antalovej hlavne zamestnanci školy, ktorých majú vyše 70. Škola s najväčším počtom žiakov v meste sídli neďaleko stanice, odkiaľ chodí aj veľa dochádzajúcich žiakov. Tých by však bolo náročné zapojiť, navyše škola podľa Antalovej nemá viacej miesta na odkladanie väčšieho množstva bicyklov. Do budúcna by však situácii okolo výučby dopravnej výchovy mohlo prospieť nové dopravné ihrisko, ktoré by malo byť financované z príspevku štátu vo výške 150 tisíc eur.

A ako sa zapojiť do tohtoročnej súťaže? Prihlasovať sa môžu 2 až 4-členné tímy, ktoré vytvoria zamestnanci firiem, inštitúcií a organizácií, zapojiť sa môžu aj študenti stredných i vysokých škôl. Tímy budú počas mesiaca máj dochádzať do zamestnania bicyklom a budú si o tom viesť evidenciu na internetovej stránke kampane. Registrácia tímov je možná až do 5. mája. Súťaž trvá do konca mája 2018.

Cieľom súťaže je podporiť rozvoj trvalo udržateľnej mobility v mestách, motivovať samosprávy, aby na svojom území vytvárali kvalitné a bezpečné podmienky pre využívanie bicykla na prepravu po meste, motivovať zamestnávateľov, aby vytvárali vo svojich sídlach podmienky pre bezpečné uloženie bicykla, priestor na prezlečenie vrátane sociálneho zariadenia, a tiež aby prípadnými bonusmi motivovali zamestnancov, aby použili na dochádzanie do práce bicykel, motivovať zamestnancov, aby namiesto motorového vozidla použili na dochádzanie do práce bicykel.

Motiváciou okrem pohybu či šetrenia životného prostredia sú aj ceny pre víťazov. A tých je až niekoľko. Tie začínajú ocenením pre samosprávy, ktoré budú súťažiť o tri verejné cyklopumpy a 21 cyklistických stojanov. Súťažiť budete aj o sedem skladacích bicyklov, ako aj o elektrický bicykel, pobyty so zapožičaním horských dvojkolesových tátošov a o mnohé ďalšie ceny. Viac sa o súťaži a výhrach dozviete na stránke dopracenabickyli.eu. Tak došlapania priatelia 🙂

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross