No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Opravením fasády historického kostola ukončili ďalšiu etapu prác. Tie by mali v budúcnosti pokračovať

20. júna 2018 |  | 

Opravením západnej fasády románskeho rímskokatolíckeho Kostola sv. Jána Krstiteľa, ktorý patrí k najvzácnejším pamiatkám na Gotickej ceste, práce nekončia. Ako pre Rimava.sk uviedol katolícky farár Milan Kerdík, vzácna pamiatka v obci Rimavské Janovce prešla piatimi etapami rekonštrukcie. Tá posledná bola koncom minulého roka a týkala sa reštaurovania západnej fasády, ktorá ale nie je viditeľná z hlavnej cesty. „Reštaurovanie trvalo približne sedem týždňov,“ priblížil farár.

Rekonštrukcia bola podľa jeho slov financovaná z dotácie Ministerstva kultúry SR vo výške 17 tis. eur, ktorú získala cirkev a z vlastných zdrojov vo výške takmer 1300 eur. Cieľom opráv bolo odstránenie havarijného stavu kostola. „Boli tam voľné tufové kamene a rozpadávalo sa to. Spod rozety mohli úlomky padnúť aj na človeka,“ uviedol Kerdík a dodal, že realizátorom prác aj v tomto prípade bol akademický sochár Árpád Mézes spolu so svojim spolupracovníkmi - manželmi Tariškovcami. „Do budúcna by sa v týchto prácach malo pokračovať, akurát to pán Mézes už bude musieť riešiť s mojím nástupcom Pavlom Pribulom,“ informuje Kerdík, ktorý po približne troch rokoch odchádza vykonávať svoju službu do neďalekého okresu Revúca. „Bol obľúbený medzi ľuďmi. Bol to farár ako má byť,“ povedal starosta obce Stanislav Krahulec.

Zrekonštruovanú časť kostola, ako aj jeho interiér si mohli ľudia pozrieť počas nedávnej akcie zabíjačkových špecialít v obci. Interiér kostola zdobia maľby z roku 1876 a kazetový strop s erbmi, ktorých zástupcovia prispeli k jeho postaveniu. Kostol z 12. storočia je najlepšie zachovanou časťou bývalého benediktínskeho kláštora. Patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Gemeri. Podobný pôdorys a niektoré detaily sú na kostoloch v Gemerskom Jablonci a Petrovciach.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
R. JANOVCE: V obci začnú opravovať najvzácnejšiu pamiatku, historický kostol
R. Janovce: Na kostole z 12. storočia opäť pokračujú s rekonštrukciou


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross