No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Organizovaná turistika v Hnúšti slávila jubileum, pripomenuli si ho výstupom na Ostrú

Býva zvykom, že jubileum treba osláviť. A jedno úctyhodné okrúhle číslo „nosí na svojom chrbte“ aj organizovaná turistika v Hnúšti. Tento rok slávi svoje 50. výročie, ktoré turisti z KST Hnúšťa oslávili, ako inak, turistikou. A to 47. výstupom na vrchol Ostrá neďaleko Tisovca.

Turistický oddiel v Hnúšti vznikol pred rokmi, vtedy v Telovýchovnej jednote Iskra Hnúšťa. „Kým sa tak stalo, táto činnosť bola viac menej živelná a neorganizovaná. Až po roku 1948 zjednotená telovýchova začala venovať tejto činnosti väčšiu pozornosť. K založeniu turistického odboru však došlo až v roku 1967,“ informuje Eva Ondrejová, členka klubu. V súčasnosti má klub slovenských turistov Hnúšťa 65 členov, od roku 2014 je ich predsedom Ľubomír Klimo a stoličku podpredsedu zastáva bývalý predseda Ondrej Király. Poslaním klubu, ktorý je od roku 1992 občianskym združením, je okrem rozvoja turistiky aj ochrana prírody, značkovanie turistických chodníkov a propagácia turistiky vo všetkých jej formách. Klub spolupracuje aj s ďalšími organizáciami, ktoré sa rovnako starajú o rozvoj turistiky.

Nebolo tomu inak ani pri 50. výročí klubu, kedy v poradí 47. výstup na Ostrú absolvovali v spoločnosti kolegov z Turistického oddielu KOS Rimavská dolina. To v akej atmosfére sa niesla táto spoločná turistika a aké výhľady ich cestou na vrchol čakali priblížila Andrea Blahová z KOS Rimavská dolina.

„Máj, máj, máj, zelený pod oblôčkom sadený“ znejú slová starej ľudovej piesne, v ktorej sa prihovára otec synovi a matka dcére už po celé generácie. Samotné sadenie májov bolo od nepamäti najkrajším a najznámejším ľudovým zvykom vítania jari. Zastavme v dnešný májový deň svoje uponáhľané kroky, stíšme na chvíľku svoju myseľ a nadýchnime sa prítomnosti. Cítite tú omamnú vôňu, ktorú prináša sad kvitnúcich čerešní, alebo rozkvitnutej lúky? Počujete ten dlho očakávaný spev storakých vtáčích hláskov, ktorý sa rozlieha našou krajinou?

V prvú májovú sobotu vtáčí štebot aj nás prebudil do práve sa rodiaceho nového, slnečného rána a príroda priam pozývala do svojho voňavého náručia. Z ruchu mestečka smerujú naše kroky od každodenných povinností opäť do sveta zelene a ticha. Autobusom, poniektorí vlakom, sa presúvame do obce Rimavská Píla. Tu začína trasa 47. výstupu na Ostrú, ktorý každoročne organizujú naši kolegovia a priatelia turisti z KST Hnúšťa. V tomto roku zároveň oslavujú 50. výročie organizovanej turistiky v Hnúšti.

Pozvanie pripomenúť si toto ich jubileum spolu s nimi prijalo aj 21 členov nášho oddielu. Z Rimavskej Píly pokračujeme na sedlo Prieslopky. Odtiaľ je to už k poľovníckej chate pod vrcholom Ostrej len chvíľka. Kráčajúc k vrcholu sa neustále otáčame za nádhernými panorámami s Klenovským Veprom, Nízkymi Tatrami, Kráľovou hoľou, či Muránskou planinou. Stojíme a len tak sa dívam, spolu s priateľmi, aj na starobylý hrebeň našej Hradovej s tróniacou Okrúhlou skalou. Okolité vrchy nás objímajú a spolu s údoliami sa tiahnu ďalej, než oko dovidí. Na chate nás už čakajú naši turistickí priatelia s občerstvením. Po pripomienke výročia turistiky v Hnúšti, po gratuláciách a darčekoch nasleduje spoločné posedenie spojené so spomienkami na staršie i nedávne túry a napokon návrat. Ten absolvuje väčšina účastníkov zostupom do Hnúšte. Členovia nášho klubu zvolili pre návrat zostup späť na sedlo Prieslopky a potom cez sedlo Babiná a Rejkovo do Tisovca.

Občas sa mi nedarí nájsť vhodné slová, ktorými by som opísala pocity z jedinečných chvíľ strávených pohľadmi upretými na okolitú krajinu. Tie pocity je najlepšie iba prežiť.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív Andrea Blahová, KST Hnúšťa


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross