No active "ca-sidebar-197687" sidebar

OŽDIANSKE SERPENTÍNY: Víkendové preteky začali. Stretla sa tu asi celá motoristická rodina

Po roku to v Ožďanoch opäť vonia benzínom, spálenými pneumatikami a každý meter štvorcový patrí rýchlym autám. Na programe vrchárskych pretekov sú už tento víkend, v sobotu a nedeľu 22. a 23. júna obľúbené Oždianske serpentíny, ktoré preveria šikovnosť profesionálnych jazdcov. „Je to prvý pretek Majstrovstiev Slovenska, ktorý sa ide u nás na území Slovenska. Máme ďaleko viac účastníkov, ako bolo zvykom pretože je to medzinárodné podujatie,“ povedal pre Rimava.sk Ján Lachký, riaditeľ už siedmeho ročníka v novodobej histórii pretekov.

S prípravou trate, aby bola čo najbezpečnejšia pre jazdcov ale aj samotných divákov, začali už koncom týždňa. Podľa Lachkého sú dobre zabehnutá skupina ľudí. „Organizačne to máme vychytané s partiou, zabehnuté," pripomenul a podotkol, že prvé preteky na Jahodnej pri Košiciach boli zrušené, potom boli preteky v zahraničí. „Na tento domáci pretek sa všetci tešia a prídu sa ukázať," povedal Lachký a dodal, že doteraz bolo prihlásených 56 pretekárov čo s predjazdcami predstavuje približne 70 aktívnych motoristov. Novinkou bude veľká formula Matušku, ktorý ju kúpil minulý rok, chýbať nebudú moderné a silné autá, bavoráky, škodovky či veteráni. „Bude sa na čo pozerať, je sa na čo tešiť," zdôraznil organizátor pretekov. Za volanty si sadnú zvučné motoristické mená, ale aj začínajúci a domáci jazdci z regiónu.
Pripomente si atmosféru z minuloročných pretekov v Ožďanoch
Vrchári opäť ukázali svoje umenie na Oždianskych serpentínach


Široká motoristická rodina sa tu stretne na jedinečných pretekoch, ktoré začínajú v strede obce. Hoci trať s dĺžkou necelé tri kilometre patrí k najkratším pretekom a tratiam Majstrovstiev Slovenska pretekov automobilov do vrchu (MSR PAV), o napínavé momenty tu núdza určite nie je. Vstupné na Oždianske serpentíny je zdarma. Divákov čaká ozvučená trať. Cieľom podľa organizátorov je otvoriť a priniesť tento pretek čo najširšej mase ľudí.

Preteky spadajú do Majstrovstiev Slovenska PAV a Slovenského kopcového pohára. Okrem toho na trať vyštartujú jazdci aj v kategórii historik, aby predviedli technický stav a bývalú slávu svojich miláčikov spred 30-40 rokov. Tréningové jazdy sú v pláne dopoludnia, ostré jazdy okolo jednej hodiny.

Riaditeľ pretekov avizuje, že vozidlá štartujú v pol minútových intervaloch, a nie je vylúčené že sa na trati dostihnú. „Preto buďte obozretní, trať prechádzajte na miestach ktoré sú na to určené a len na pokyn usporiadateľa," povedal Lachký. Zároveň vyzval divákov, aby sa pri návrate domov so svojim vozidlom nesnažili napodobňovať pretekárov, ktorých videli na pretekárskej dráhe. „Oni dospeli k svojmu majstrovstvu dlhodobým tréningom a preto majte pamäti, že cestná komunikácia slúži všetkým účastníkom a nie je pretekárska dráha," upozornil.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross