No active "ca-sidebar-197687" sidebar

PAMIATKY: Historická zvonica dostala novú tvár, reštaurujú aj vzácnosti v kostoloch

22. októbra 2014 |  | |

zvonicaDominanta obce má novú tvár, zvonica v Horných Zahoranoch sa dočkala opravy. Obec na druhý pokus uspela s plánom opraviť pamiatku z konca 18. storočia,  z požadovaných 18 500 eur dostala z ministerstva kultúry približne polovicu, 9 tisíc. Z obecnej kasy muselo ísť na obnovu minimálne päť percent  z celkového rozpočtu projektu. „Zastupiteľstvo sa však rozhodlo, že okrem minimálnej výšky spoluúčasti obec investuje do obnovy zvonice vlastné finančné prostriedky na vymaľovanie a opravu strechy zvonice, aby aspoň exteriér bol komplexne opravený a estetický,“ uviedla pre Rimava.sk starostka Horných Zahorian Zuzana Vysokaiová. Ako spomenula, celková suma opravy tak predstavovala 10,8 tisíc eur. V budúcnosti sa podľa jej slov budú opäť uchádzať o grant  na opravu interiéru.

Na zozname úspešných sa ešte začiatkom leta ocitlo sedem projektov z Rimavskosobotského okresu. Cirkevný zbor Hrachovo získal od ministerstva 8 tisíc eur na reštaurovanie renesančného oltára v evanjelickom kostole v Hrachove, na tento účel žiadal vyše 12 tisíc eur. Uspel však aj s projektom reštaurovania kazetového stropu v kostole v Malých Teriakovciach, zo žiadanej sumy vo výške viac ako 15 tisíc dostal 10 tisíc. "Práce už prebiehajú," potvrdil pre Rimava.sk námestný farár Evanjelického cirkevného zboru v Hrachove Ondrej Majling. Ako spomenul, o financie na ďalšie etapy sa budú uchádzať aj v nasledujúcich výzvach. V kostole v Rimavskom Brezove ministerstvo podporilo záverečnú etapu reštaurovania barokového oltára sumou 8 tisíc eur, aj reštaurovanie stredovekých nástenných malieb na víťaznom oblúku  za 10 tisíc eur. Na Evanjelický kostol v Kraskove bola schválená 20 tisícová dotácia, hoci žiadosť na rekonštrukciu šindľovej strechy počítala s vyše 34 tisícovou podporou. Popri cirkevných zboroch uspeli aj obce, okrem Horných Zahorian tiež Širkovce. Ako už Rimava.sk informovala, získali 15 tisíc eur na ďalšiu obnovu kaštieľa. Šiesti nezamestnaní z evidencie rimavskosobotského úradu práce majú na oprave kaštieľa pracovať do konca roka.

Podané projekty z okresu počítali dokopy so státisícami eur, dotáciu z ministerstva kultúry dostala len časť z nich. Niektoré žiadosti boli podľa komisie neúplné, pri iných  po posúdení rozhodli, že financie na realizáciu v tejto výzve neposkytnú. Z dôvodu neúplnosti komisia vyradila žiadosť o dotáciu na opravu stropu kostola v Slizkom, reštaurovanie kazateľnice v kostole v Hostišovciach, obnovu ohradného múru pri kostole v Drienčanoch, reštaurovanie veže kostola v Rimavských Janovciach aj obnovenie katolíckeho kostola v Jesenskom.  Nepodporená ostala napríklad výmena okien na kostole v Klenovci, obnova fasády kostola v Čerenčanoch, oprava strechy na rimavskosobotskom gymnáziu na Daxnerovej ulici, rekonštrukcia kostola v Dražiciach, III. etapa záchrany kostola v Zacharovciach či rekonštrukcia kaštieľa v Králi.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross