No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Po letnej sezóne majú v rekreačnej oblasti Ružiná kompletne vypustiť vodu. Oprava čaká aj ďalšiu nádrž

Vodnú nádrž Ružiná čakajú po skončení letnej sezóny rozsiahle opravy objektov. Stavebné práce by mali trvať do konca roka 2020, financovať ich má štát. Ako ďalej Rimava.sk informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák, v súčasnom období prebieha príprava verejného obstarávania na zhotoviteľa predmetnej opravy, po ktorom bude zrejmá aj suma samotnej rekonštrukcie.

„Potreba realizácie opravy vyplýva zo zhodnotenia technického stavu vodnej stavby Ružiná v septembri 2017 a z rozhodnutia Okresného úradu Lučenec,“ priblížil Bocák a dodal, že odstránené majú byť priesaky, opraviť majú betónové a kovové konštrukcie, ovládacie prvky či uzávery na jednotlivých potrubiach. Kvôli opravám musia podľa neho v úzkej spolupráci so Slovenským rybárskym zväzom kompletne vypustiť vodnú stavbu. „Predpoklad úplného vypustenia vodnej nádrže je v zimnom období 2019/2020 tak, aby práce na komplexnej oprave mohli byť začaté v čo možno najskoršom termíne,“ uviedol Bocák.

Vodná stavba Ružiná bola postavená v rokoch 1969 až 1973, do trvalej prevádzky bola uvedená v roku 1974. Účelom vodnej stavby s rozlohou 170 ha a celkovým objemom viac ako 15 miliónov metrov kubických je sploštenie povodňovej vlny, vyrovnávanie nerovnomerných prietokov v Budinskom a Krivánskom potoku, akumulácia vody pre zabezpečenie povrchovej vody pre priemysel a poľnohospodárstvo, využitie hydroenergetického potenciálu v malej vodnej elektrárni, rekreácia a rybárstvo.

Ružiná ale v tomto roku nemá byť jedinou vypustenou vodnou nádržou v v regióne. Ako už Rimava.sk začiatkom mesiaca informovala, zo štátneho rozpočtu má byť opravená aj opotrebovaná vodná nádrž Ľadovo pri Lučenci. Náklady boli vyčíslené na viac ako 1,3 mil. eur.
„Betónová konštrukcia združeného funkčného objektu vykazuje v súčasnosti značné opotrebenie, ktoré nie je možné sanovať bežnou opravou,“ uviedol hovorca vodohospodárov. „V súčasnosti stále prebieha vyhodnotenie súťaže,“ dodal Bocák na margo vyhlásenia súťaže v septembri minulého roka.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross