No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Počas Dní mesta ocenili aj občanov R. Soboty

Oslavy mesta Rimavská Sobota patrili aj oceňovaniu jeho občanov. Počas Dní mesta, ktoré sa uskutočnili 3. a 4. mája (piatok a sobota), si na piatkovom slávnostnom mestskom zastupiteľstve z rúk predstaviteľov samosprávy odniesla pätica občanov Rimavskej Soboty ocenenia.

Z rúk primátora Jozefa Šimka ako aj viceprimátora Ladislava Rigóa a viceprimátorky Andrey Andrášiovej si Cenu mesta prevzal Ondrej Trocha a Henrieta Hrinková. Ondrej Trocha je priamym účastníkom národnooslobodzovacieho boja, ktorého navrhla Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Júliusa Bolfíka v Rimavskej Sobote. „Želám si, aby pokolenia, ktoré prídu po nás žili v šťastí, mieri a pokoji,“ povedal počas slávnostného odovzdávania.

Druhú ocenenú osobnosť, Henrietu Hrinkovú, navrhli poslanci poslaneckého klubu Odvážme sa zrýchliť. Henrieta Hrinková, ktorá ako študentská aktivistka bola jednou z ústredných študentských osobností počas tzv. Nežnej revolúcie v roku 1989, neskôr aj novinárka Gemerských zvestí. „Toto ocenenie vnímam ako odvážny kúsok v mojom v živote. Za všetku odvahu, ktorú som vo svojom živote zatiaľ prejavila,“ povedala.

V divadelnej sále Domu kultúry ocenili Cenou primátora mesta ďalšie tri osobnosti. Tou prvou bola Jolana Kalianková, učiteľka, vychovávateľka v družine na Základnej škole P. Kellnera Hostinského na Družstevnej ulici v Rimavskej Sobote a teraz aktívna predsedníčka Klubu záujmovej činnosti seniorov (KZČS). Druhou osobnosťou bol László Kálman, ktorý bol v päťdesiatych rokoch 20. storočia pôrodníkom v rimavskosobotskej sobotskej. Známy je však ako jeden z reorganizátorov skautského oddielu v meste, ktorého je stále členom. Rovnako značne pomohol pri popularizácii skautingu v regióne, založil aj Skautský dom na Daxnerovej ulici. „Ďakujem za toto významné ocenenie. Ďakujem aj všetkým skautom,“ podotkol vo svojom krátkom príhovore. Treťou ocenenou osobnosťou bola Marta Belková, ktorá zažila hrôzy druhej svetovej vojny, tie ju sprevádzali po celý život. Traumy a hrôzy z toho obdobia ju naučili vážiť si slobodu a preto stále aktívne pracuje v Slovenskom zväze protifašistických bojovníkov ako aj v Klube záujmovej činnosti seniorov.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross